Dzisiaj kościół, kiedyś cerkiew w Budyninie
W Budyninie – wsi położonej w powiecie tomaszowskiej – znajduje się dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, którą warto odwiedzić. Drewniana, trzykopułowa cerkiew obecnie jest miejscem nabożeństw katolickich.
Garść historii
Pierwsza wzmianka na temat cerkwi w Budyninie pojawia się już w 1531 roku. Obecna cerkiew zbudowaną w 1887 roku na wzór typowego, dawnego budownictwa cerkiewnego. Kościołem rzymskokatolickim stała się w 1946 roku. W latach 2006-2007 budynek został odremontowany, zachowując formy oryginalne.
Architektura cerkwi
Jak wspomniałam wyżej, cerkiew w Budyninie jest trzykopułowa. Jest też duża i pokryta blachą. Stanowi klasyczny przykład drewnianego budownictwa cerkiewnego. Szczególną uwagę zwraca polichromia, czyli wielobarwne malowidła naścienne. Polichromia cerkwi w Budyninie pochodzi z 1892 roku. Wnętrze świątyni zdobią niemal w całości malowidła. Co ciekawe, wykonane są w tradycji barokowej. Polichromia przedstawiają figury, na przykład bardzo dużo jest aniołków unoszących się nad kopułami. Aniołki są typowo barokowe – mają pucułowate twarze i różnokolorowe pelerynki. Poniżej malowidła przedstawiają męczenników. Całość uzupełniają różne ornamentami.
We wnętrzu świątyni zachował się także grekokatolicki ikonostas – ozdobna, pokryta ikonami ściana we wnętrzu cerkwi. Są także malowidła przedstawiające ostatnią wieczerzę i inne sceny biblijne. Duże wrażenie robi także otoczenia kościoła. Tuż obok stoi XVIII-wieczna dzwonnica.
Pomimo remontu świątyni w latach 2006-2007 malowidła nigdy nie zostały odnowione. Są więc trochę przybladłe i wyglądają naprawdę na stare.
Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP to z pewnością miejsce obowiązkowe dla wszystkich, którzy znajdą się w okolicy i chcą zobaczyć kulturę powstałą na pograniczu wschodu i zachodu.