Synagoga w Zamościu

Synagoga w Zamościu

Zamość to jedna z najpiękniejszych miejscowości w Polsce, która co roku przyciąga do siebie turystów z różnych zakątków kraju i świata. Miasto emanuje przyjazną atmosferą, oferuje wiele atrakcji rozrywkowych i stanowi świetne miejsce na zaznanie relaksującego wypoczynku. Jednakże największą atrakcją tej uroczej miejscowości są wiekowe zabytki, a zwłaszcza zabytki sakralne. Z kolei jednym z najlepszych zabytków sakralnych jest zamojska synagoga.

Synagoga w Zamościu – Multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic, to stworzona przez kulturę żydowską wspaniała budowla, która obecnie stanowi niepowtarzalną dekorację całego regionu. Budynek ten jest nie tylko jedną z najbardziej imponujących bożnic żydowskich, jakie można podziwiać w Polsce. Jest także domem dla Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Rzuć również okiem na wspaniałe synagogi w Krakowie.

Kwintesencja żydowskiej architektury

Ta nietuzinkowa budowla powstała w 1610 roku i jest obiektem murowanym, stworzonym w stylu późnego renesansu polskiego. Podczas zwiedzania warto skierować wzrok w stronę głównej sali modlitewnej, do której prowadzi kamienny portal renesansowy. Znajduje się tutaj również XVII-wieczny Aron ha-kodesz, Drzewo Życia, cudowne dekoracje stiukowe i sztukateryjne oraz urzekające malowidła i rozety z hebrajskimi inskrypcjami.

Synagoga w Zamościu mieści się przy ul. Pereca 14 i jest otwarta codziennie w godzinach 10:00-18:00.

A tutaj możesz dowiedzieć się, co warto zwiedzić w Zamościu.