Atrakcje Zamościa i Zamojszczyzny
Zamość i jego okolice to rejon, w którym z pewnością nikt nie będzie się nudził. Teren położony w południowej części województwa lubelskiego, gdzie znajduje się Zamość to obszar o wielu atrakcjach historycznych ale też ważny pod względem turystycznym. Długa lista miejsc do odwiedzenia, zarówno w mieście jak i jego bezpośrednim sąsiedztwie pozwala na zaplanowanie co najmniej kilkudniowego pobytu lub też wycieczki o charakterze objazdowym. Hotele i podobne miejsca oferujące noclegi w podzamojskich okolicach pozwalają zaoszczędzić na czasie, na dojazdach do jednej stałej „bazy” wypadowej w samym mieście.
Miasto Zamość ma do zaoferowania wiele atrakcji, tak dawnych jak i współczesnych, jest więc to rejon o licznych walorach. Jest to też jedno z piękniejszych miast w całym regionie, warte odwiedzenia i zobaczenia także z tego powodu, że zachowała się w nim zdecydowana większość oryginalnych historycznych zabudowań, w przeciwieństwie do większości innych miast, które w znaczącym stopniu ucierpiały na skutek zawieruch wojennych.
Zamość – przykład udanej realizacji koncepcji „miasta idealnego”
Zamość w swojej historii cieszyła się i nadal cieszy ogromną popularnością. Jednym z niewątpliwych tego przyczyn jest fakt, iż koncepcja budowy miasta od początku opierała się na idei „miasta idealnego”, która była niezwykle popularna w całej Europie w XVI wieku, kiedy to Zamość powstała. Miasto spełnia zdecydowaną większość elementarnych założeń tej koncepcji. Leży nad rzeką a jego pierwotny układ składał się z dwóch poziomów, niższego oraz wyższego. Choć brak tu jest, poza rzeką, żeglownych kanałów wodnych usprawniających transport to ostatni warunek, korelację szerokości ulic z wysokością przyległych do nich zabudowań w najstarszej części miasta jest zachowany. Przy spełnieniu tych kryteriów miasto łączy piękno i swój urok z wysoką funkcjonalnością.
Zamość przyciąga turystów nie tylko urokliwą oryginalną zabytkową architekturą, ale i niecodzienną historią związaną z założycielami miasta. Jest ona wspólnym dziełem żyjących w XVI wieku bogatego magnata Jana Zamoyskiego oraz urodzonego na południu Europy wybitnego planisty miejskiego Bernardo Morando. Stworzone przez nich miasto przetrwało do dziś, w związku z czym można podziwiać liczne i unikalne zabytki pochodzące z czasów powstania miasta. Oczywiście wiele budowli pochodzi z późniejszych czasów, lecz całość ładnie się ze sobą komponuje stanowiąc dowód na geniusz koncepcji „miasta idealnego”
Zamość bywało nazywane „Perłą Renesansu”, miastem arkad” bądź „Padwą Północy” i w obiegu określenia te funkcjonują do dnia dzisiejszego. Potwierdzeniem niezaprzeczalnego i ponadczasowego uroku miasta jest otrzymany w roku 2018 prestiżowy tytuł jednego z 7 Cudów Polski.
Atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć odwiedzając Zamość.
Miasto Zamość ze względu na swoją kilkuwiekową historię posiada wiele historycznych atrakcji różnego rodzaju pochodzących z różnych czasów. Najstarsze obiekty oraz te powstałe w późniejszych okresach łączą się ze sobą dając niesamowity efekt końcowy. Ich połączenie dało rezultaty przewyższające to, co każde miejsce i budynek daje samo w siebie oddzielnie. Zwiedzając więc Zamość masz szansę odbycia pasjonującej podróży w czasie przez kilka stuleci sięgającej od czasów powstania miasta to czasów obecnych. Oto więc lista pozycji i miejsc, które powinny się obowiązkowo znaleźć w Twoim wycieczkowym planie zwiedzania.
Serce miasta – Rynek Wielki
Odwiedzając centrum starego miasta jednym z pierwszych punktów na trasie warto żeby był zabytkowy renesansowy Rynek Wielki. Ten kwadratowy plac ze swoimi wymiarami 100×100 metrów sprawia wrażenie ogromnego i taki też jest w swojej istocie. Fakt, że obecny budynek Ratusza nie znajduje się w jego centrum, a przy jednym z jego boków tylko to odczucie zwiększa.
Przechadzając się po placu nie sposób nie zwrócić uwagi na rzędy urokliwych i pięknie wykończonych kamienic. Nie warto się ograniczać do samego pobieżnego spojrzenia z odległości. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby przejść się blisko nich wzdłuż krawędzi rynku. Wzrok przyciągają szczególnie stojące od północnej strony placu eleganckie kolorowe kamienice z podcieniami zwane ormiańskimi. Ich nazwa wzięła się stąd, iż Jan Zamoyski po wybudowaniu przekazał je Ormianom. Dziś jednak pełnią one już inną rolę. Od roku 1926 budynki te należą do Muzeum Zamojskiego, które prezentuje tu swoje bogate zbiory w tym dużą kolekcje rzymskich monet aż z czasów Nerona.
Kiedy już zwiedzimy Rynek Wielki i jego atrakcje w następnej kolejności możemy pójść zobaczyć dwa sąsiadujące rynki – Wodny oraz Solny – leżące symetrycznie po jego obu przeciwnych stronach. Już na pierwszy rzut oka widać więc, że plan i układ przestrzenny miasta został starannie przemyślany.
Muzeum Zamojskie
Placówka znajduje się w omówionych powyżej kamienicach ormiańskich przy rynku Wielkim. Zgromadzone tu eksponaty i prezentowane ekspozycje dotyczą dziedzin takich jak archeologia, historia oraz etnografia. Ponadto organizowane są tu też różnego rodzaju cykliczne wystawy i odbywają się ciekawe wydarzenia. Nigdy nie wiadomo więc na jakie atrakcje trafi się podczas zwiedzania miasta. W ramach zamojskiego muzeum funkcjonuje także Galeria Rzeźby.
Piękny Ratusz
Zamość posiada ratusz, który słynie na cały kraj. Jest to bowiem jeden z najpiękniejszych, jakie są w Polsce. Stoi on obok ormiańskich kamienic, także przy północnej ścianie rynku oddzielone jedynie wąską uliczką. W tym powstałym w XVI wieku budynku oprócz Urzędu Miasta znajduje się też siedziba Straży Miejskiej oraz Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Budynek wieńczy imponująca 52 metrowa wieżą a dodatkową atrakcją, dla tych, którzy pojawią się około południa, jest odgrywany w trzy strony świata hejnał z pominięciem kierunku w stronę Krakowa. Wiąże się to z tym, że miasto posiada trzy bramy i to w ich kierunku gra hejnalista. Drugie wyjaśnienie jest bardziej prozaiczne i wiąże się z legendą, wedle której Jan Zamoyski żywił niechęć do ówczesnego króla Zygmunta III Wazy i w związku z tym wydał zakaz odgrywania hejnału w tamtą stronę.
Podczas oglądania Ratusza idąc rynkiem zauważamy fontannę, przy której w ciepłe, letnie dni można się ochłodzić. Wodotryski znajdują się pomiędzy płytami a poszczególne z nich tryskają w regularnych cyklach. Oprócz funkcji użytkowej jest to też dodatkowa atrakcja dla dzieci, które mogą zgadywać z którego z nich wytryśnie woda.
Autorem projektu budynku Ratusza jest, podobnie jak w przypadku wielu innych zamojskich budowli, Bernardo Mirando. Jest to budynek symetryczny, choć jeśli przyjrzymy się bliżej wówczas wyraźnie widać, że lewa fasada budynku jest nieznacznie dłuższa. Całkowita różnica pomiędzy oboma skrzydłami wynosi około 1,3 metra. Nie jest jasne skąd się wzięła ta różnica, czy jest to celowy zabieg, czy też swego rodzaju „wypadek” przy pracy. Poza tym zachowana jest pełna symetria jeśli chodzi o zdobnictwo i fasadę Ratusza.
Od chwili powstania, przez kilka stuleci budynek był kilka razy przebudowywany i modyfikowany, więc jego obecny wygląd różni się od oryginalnego projektu. Parokrotnie na przestrzeni dziejów zmieniało się także zastosowanie obiektu. Mieściły się tu władze miejskie, tak jak obecnie, ale w pewnych okresach był to budynek handlowy i służący celom wojskowym. Podobnie jak duża część zabytkowego Zamościa także i Ratusz przetrwał zawieruchy wojenne, w tym także Drugą Wojnę Światową w niemal nienaruszonym stanie. Pod jego wrażeniem byli zarówno hitlerowscy jak i sowieccy okupanci. W swoich planach jedni i drudzy mieli uczynienie z miasta lokalnej stolicy dla podbitych ziem polskich więc zdecydowali się nie niszczyć obiektu.
Podziemia pod Ratuszem
Odwiedzając Rynek i Ratusz na naszej turystycznej trasie nie może zabraknąć należących do Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej podziemi. Tu zobaczymy to, czego nie widać z powierzchni. W Oficynach Ratusza odbędziesz pasjonującą podróż w czasie przez kilka wieków poznając najważniejsze fakty oraz istotne ciekawostki z historii miasta. Na podziemnej trasie wśród atrakcji zobaczyć można między innymi powstałą w XIX wieku studnię oraz cysternę na wodę oraz jej kanał odprowadzający.
Najstarszy obiekt w mieście – Pałac Zamoyskich
Najstarszy budynek jakim może się pochwalić Zamość, który warto aby się znalazł na liście zwiedzania. Pałac autorstwa Bernardo Mirando to pierwszy obiekt jaki powstał w nowym mieście. Pierwotnie był własnością rodziny Zamojskich. Obecnie mieści się tu siedziba sądu więc, mimo że jest to obiekt zabytkowy, to nie ma możliwości jego zwiedzania. Można go podziwiać jedynie z zewnątrz spacerując ulicą. Choć po roku 1660 pałac kilkukrotnie był przebudowywany i nie jest już dziś tak okazałą budowlą to jednak mimo wszystko robi wrażenie. Typowo zabytkowego charakteru pozbawiła go jednak przebudowa na szpital wojskowy w roku 1831.
Akademia Zamojska
Zamość może się poszczycić pierwszą prywatną uczelnią w Polsce powstałą w XVI wieku. Akademia Zamojska była jednocześnie trzecim, po krakowskim oraz wileńskim, ośrodkiem w kraju, gdzie kształcone były przyszłe elity. Uczelnia nadała miastu niewątpliwie większego prestiżu, czyniąc je jednym z głównych krajowych akademickich i naukowych ośrodków w XV i XVII wieku. Obiekt ma charakter zabytkowy, lecz pełni funkcje użytkowe. Między innymi mieściło się tu tymczasowo zamojskie I Liceum Ogólnokształcące, którego siedziba w latach 2019-2020 przechodziła remont generalny.
Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i pomnik Zamojskiego
Kościół Katedralny Zmartwychwstania Pańskiego jest zdecydowanie najważniejszym w mieście. Jeszcze za życia swojego architekta i twórcy projektu, Bernardo Mirando, świątynia stała się jego oczkiem w głowie, którą twórca dopieszczał od początku do końca w każdym aspekcie. Efektem tych prac była istna perełka architektoniczna, która w późniejszym czasie służyła wielu innym projektantom za niedościgniony wzór. Bryła i wykończenie świątyni uważana jest za wzorcowy przykład tzw „lubelskiego renesansu” i do tej pory jest jednym z najokazalszych zabytków w kraju. Gdy podczas oglądania przyjrzymy się ołtarzom albo spojrzymy na bogato zdobiony sufit dostrzeżemy same skarby. Nie mniej niesamowita jest też zewnętrzna elewacja kościoła.
Oglądając świątynię warto zdać sobie sprawę, że zbudowano ją jako pomnik ku czci i pamięci zwycięstwa odniesionego przez hetmana Jana Zamoyskiego. Stała się też kaplicą rodową jego rodziny, a w jej podziemnych kryptach pochowani są sam Zamoyski, członkowie jego rodziny oraz główny architekt Bernard Morando.
Kiedy wyjdziemy przed kościół naszym oczom ukaże stojący tuż obok pomnik hetmana Zamoyskiego. Przedstawia ona postać siedzącą na koniu i skierowaną w stronę miasta. Z kolei za jego plecami stoi niegdysiejszy rodowy pałac należący do jego rodziny. Pomnik upamiętnia historyczną postać, która do śmierci mądrze zarządzała miastem, osobę niewątpliwie o szerokich horyzontach pod wieloma względami wyprzedzający swój czas. To dzięki jego koncepcjom budowlanym udało się w kolejnym stuleciu obronić miasto przed najazdem Chmielnickiego, stawić skuteczny opór w czasie Potopu Szwedzkiego a także w XX wieku podczas wojny z bolszewikami. Mimo że podczas Drugiej Wojny Światowej miasto uległo Niemcom i Rosjanom to jednak zasadniczo obronność miasta to jego mocna karta.
Wieża Kolegiaty Zamojskiej i jej dzwonnica
Dla pasjonatów historii i religii zamojska wieża kolegiaty wraz z dzwonnicą będzie z pewnością to pozycja obowiązkowa. Po pokonaniu kilkudziesięciu schodów wieży dotrzemy na lokalny szczyt, jakim jest jej taras widokowy. Po dotarciu na szczyt czeka na nas panoramiczny widok na całą miejską okolicę, który robi ogromne wrażenie. Nie mniejsze wrażenie robią mijane podczas wspinania się po schodach ogromne dzwony, które możemy przez chwilę zobaczyć z bliska. Widząc całą okolicę z wysokości możemy łatwiej ocenić ile dotychczas widzieliśmy i na tej podstawie podjąć decyzję odnośnie dalszego zwiedzania miasta i jego okolicy.
Najstarsza apteka w całej Polsce
Może mniej znana lokalna atrakcja ale warta wspomnienia w tym miejscu. Pewnie niewiele osób o tym wie, że Zamość ma działająca dziś pod nazwą Apteka Rektorska placówkę, która jest najstarszą tego typu w całym kraju, działającą od 1609 roku. Z tego powodu, poza funkcją użytkową, jest to wyjątkowa atrakcja turystyczna, wyjątkowa w skali kraju. Założył ją po powrocie ze studiów w Krakowie i Padwie Szymon Piechowicz po to, aby zostać rektorem tutejszej Akademii Zamojskiej. Obecna nazwa apteki została nadana w 1976 roku jako pamiątka roli założyciela i jego wkładu w zamojską edukację.
Arsenał i dawna Prochownia – kolejny ciekawy punkt na mapie miasta
To miejsce będzie na pewno gratką dla miłośników militariów i ich historii. Zamość od początku swojego istnienia i etapu planowania było otoczone 7 bastionami, które wchodziły w skład obronnych fortyfikacji. Temu zagadnieniu poświęcona jest ekspozycja Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Jej elementy rozlokowane są w trzech miejscach, w budynku Prochowni, Arsenale a także w Pawilonie pod Kurtyką.
Arsenał jest tym miejscem, gdzie najważniejsze historyczne miejsca związane z Zamością obejrzymy w multimedialnej formie jako prezentacje 3D. W ramach projekcji zobaczymy między innymi najważniejsze bitwy i potyczki jakie miały tu miejsce. Zastosowanie nowatorskich technik mappingu w całkiem wyciemnionym pomieszczeniu pozwala spojrzeć na historię miasta i kolejne stulecia z innej perspektywy.
Rotunda Zamojska
To kolejne ważne z punktu widzenia lokalnej obronności miasta miejsce powstało w latach 1825-1831 i miało za zadanie wesprzeć fortyfikacje od strony południowej. Jest to miejsce pamięci ofiar pomordowanych przez Gestapo mieszkańców miasta i innych więźniów, gdyż w tym miejscu podczas Drugiej Wojny Światowej mieściła się siedziba nazistowskiej okupacyjnej bezpieki. Według oficjalnych szacunków zginęło tu około 6000-8000 tysięcy osób w tym także dzieci. Dziś w rotundzie mieści się muzeum pamięci, w którym w ramach zwiedzania można zobaczyć między innymi dawne cele więzienne.
Nadszaniec i Bastion VII
Miejsce to mieści muzeum i jest elementem większej regionalnej trasy turystycznej. Jest to tez świetny punkt obserwacyjny, z którego podziwiać można całą okolicę. Niewątpliwymi atrakcjami w sezonie letnim są tu pokazy strzelania z armat oraz możliwość strzelania z łuku.
Pozostałości dawnych murów obronnych Zamościa
Kolejna gratka dla fanów obronności. Zespół ocalałych do dnia dzisiejszego fragmentów dawnych murów obronnych stanowiąca dziś część miejskiej starówki. Gdy przejdziemy się kilkusetmetrowym ocalałym odcinkiem tunelu wyjdziemy na dawne mury zyskamy większe pojęcie na temat tego jak wyglądały zewnętrzne formacje obronne miasta otaczające dawną zamojską twierdzę.
Zamość nie tylko historią stoi
Choć Zamość obfituje w atrakcje o historycznym rodowodzie, w samym mieście nie brak też takich współczesnych o różnym charakterze, gdzie można dobrze się bawić i miło spędzić czas. Oto wybrane z nich.
Zamojski ogród zoologiczny
Noszący imię Stefana Milera ogród zoologiczny jest największym tego rodzaju miejscem w całym regionie. Niewątpliwie wizyta tutaj będzie dla dzieci sporą atrakcją. Oprócz wybiegów dla zwierząt oraz pawilonów na terenie ogrodu są też liczne restauracje i kawiarnie, a także park linowy Zoolandia. Choć nie jest to tak sławny ogród jak ten w Warszawie lub Chorzowie to na pewno można tu miło rodzinnie spędzić czas a odwiedziny tu z pewnością dostarczą ciekawych wspomnień.
Muzeum Fotografii
Miejsce to jest propozycją dla pasjonatów fotografii. W placówce obejrzymy techniczne zabytki w postaci bogatej kolekcji aparatów fotograficznych obejmującej ponad tysiąc eksponatów. Uzupełnia je bogata kolekcja zdjęć zrobionych od połowy XIX wieku. Muzeum Fotografii jest prywatną inicjatywą. Właściciel jest prywatnym kolekcjonerem i fotografem.
Rezerwat Przyrody Hubale
Miejsce to z pewnością przyciągnie miłośników natury i przyrody. Obszar ten rozciąga się na powierzchni około 35 ha. Wytyczono tu ścieżki piesze oraz rowerowe, po których można się przemieszczać. Jeżeli będziemy mieć szczęście zobaczymy podczas odwiedzin żyjące tu dziko zwierzęta chronione. Na terenie rezerwatu leży też kurhanowe cmentarzysko z IV-IX wieku stanowiące dodatkową atrakcję historyczną.
Zalew
Ten obejmujący 18 ha powierzchni akwen wodny jest miejscem, gdzie można odpocząć i zregenerować organizm, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Dzieli się na dwie części. Pierwsza rekreacyjno-wypoczynkowa część z plażą, przy której można wypożyczyć kajak i popływać. Druga część łowiskowa to miejsce gdzie między innymi powędkujemy.
Zamojski Park Miejski
To kolejne miejsce przyjazne zarówno mieszkańcom jak i przyjezdnym. Jest tu bardzo łatwo trafić, gdyż park miejski znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Starówki w Zamościu. W lecie miejsce to robi ogromne wrażenie dużą ilością kwiatów oraz zadbanej roślinności. Ze względu na to, że park leży na obszarze dawnej fosy jest tu charakterystycznie ukształtowany teren. Park oferuje nie tylko wypoczynek ale i rozrywkę, można bowiem wypożyczyć gokarta, z czego korzystają nie tylko dzieci ale i dorośli. Ze znajdującego się na terenie parku wzgórza, ponad stawem, wzniesienia można podziwiać szeroką panoramę okolicy.
Galeria Twierdza
Udany dzień poświęcony na zwiedzanie można spędzić poświęcając się czystej rozrywce w najpopularniejszej galerii handlowej. Ze względu na to, że Zamość nie jest zbyt dużym miastem z reguły nie ma tu tłumów. Miejscowi zaglądają tu nie rzadziej niż przyjezdni więc co do zasady jej życie toczy się dużo mniejszym tempem niż w przypadku jej odpowiedników w większych miastach.
Zamojszczyzna – okolice Zamościa warte odwiedzenia
Choć Zamość jest ciekawym miastem, to równie dużo atrakcji różnego rodzaju można zobaczyć w okolicy. Zamojszczyzna jako region oferuje zwiedzającym wiele uroczych miejsc do zwiedzania. Poniżej kilka wybranych propozycji z okolicznych miejscowości. Cały teren posiada bogatą bazę niewielkich hoteli i miejsc noclegowych, dzięki czemu można z powodzeniem zaplanować zwiedzanie objazdowe z postojami w poszczególnych miejscowościach bez potrzeby każdorazowego powrotu do „bazy” na terenie miasta.
Szczebrzeszyn z parkiem
Miejsce, które stało się inspiracją dla Jana Brzechwy i jego opowieści o chrząszczu. Miejscowość leży zaledwie około 21 kilometrów od Zamościa i wielu przyjezdnych zatrzymuje się tu podczas zwiedzania Zamojszczyzny. Niewątpliwie ciekawym punktem przyciągającym zwiedzających jest okoliczny zespół pałacowo-parkowy Klemensów Park powstały w latach 1744-1746. Choć zaniedbany, teren ten kusi licznymi walorami przyrodniczymi i nie tylko.
W samym Szczebrzeszynie można zobaczymy kilka ciekawych obiektów. Wśród nich jest na przykład rzeźba słynnego chrząszcza a także obiekty sakralne, między innymi XII-wieczna cerkiew, synagoga z XVII-wieku, Kościół Św. Mikołaja powstały w 1394 roku oraz XVII-wieczny kościół św. Katarzyny. W dobrym stanie do dziś zachował się też Młyn Wielki Wodny pamiętający początki XX wieku.
Zwierzyniec
Miejscowość będąca perłą Roztocza leżąca nad rzeką Wieprz. Leży 11 km od Szczebrzeszyna i około 30 km od samego Zamościa. Jej początki sięgają roku 1593 kiedy to powstał tu modrzewiowy dwór a przy nim drugi na terenie Polski zwierzyniec myśliwski. Wśród wartych zobaczenia jest tu zabytkowy browar z XIX wieku, a jednym z charakterystycznych symboli jest wzniesiony w latach 1741-1747 „kościół na wodzie” św. Jana Nepomucena zbudowany z inicjatywy żony Jana Zamoyskiego, Marysieńki, późniejszej zony Króla Jana III Sobieskiego. Z ciekawostek warto wspomnieć, że latem odbywa się tu pozakonkursowy festiwal filmowy. Zwiedzanie miejscowego wspomnianego wyżej browaru jest możliwe od maja do września jest możliwość zwiedzania browaru. Miejscowość słynie z hodowli konika polskiego, hodowanego tu od 1942 roku.
Roztoczański Park Narodowy
Oto najbardziej zalesiony obecnie park w Polsce. Istnieje od 1974 roku i jest miejscem gdzie można w spokoju odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć na łonie przyrody. Na samym terenie parku żyje aktualnie około 3630 gatunków zwierząt z czego 325 znajduje się pod prawną ochroną.
Szlak na Bukową Górę – zobacz imponującą panoramę Roztocza
Ta propozycja skierowana jest głównie do miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu i pasjonatów górskich spacerów. Szlak biegnie począwszy od ośrodka RPN a na jego trasie zobaczymy np. pomnik Jana Pawła II oraz Pomnik Pamięci Poległych Lotników. Wysiłek jest warty zachodu, gdyż po dotarciu na górę możemy podziwiać szeroką panoramę Roztocza. Ze szczytu góry można wrócić tą samą leśną trasą lub drogą asfaltową, którą dojdziemy do Zwierzyńca.
Guciów
To następny po Zwierzyńcu warty naszego zainteresowania punkt na mapie, leżący zaledwie 10 km dalej. Zobaczymy tu kilka obiektów. Pierwszy z nich, Zagroda Guciów to wystylizowany na dawną wieś kompleks kilku budynków. Drugim jest budynek z miejscową wystawą „Spadające Gwiazdy”, gdzie można obejrzeć autentyczne meteoryty, tektyty oraz impaktu znalezione w wielu miejscach w kraju. Tu też obejrzymy odkryte ślady pozostałe po dinozaurach. Trzecim ciekawym miejscem jest stylizowana na dawną izbę chata wiejska z pełnym wyposażeniem.
Krasnobród i jego atrakcje
Serce Roztocza leżące 12 km od Guciowa i 30 km od miasta Zamość będące najlepiej znanym lokalnym ośrodkiem wypoczynkowym. Miejsce jest znane ze względu na ogromnych rozmiarów edukacyjną ścieżkę dotyczącą dinozaurów rozmieszczoną na powierzchni 2 ha. Rozstawionych jest tu 17 pokaźnych makiet przedstawiających te imponujące zwierzęta. Poznamy ich historię, a dla dzieci na pewno atrakcją będzie tematyczny plac zabaw, gdzie najmłodsi mogą wcielić się w paleontologa poszukującego szkieletu T-Rexa.
W Krasnobrodzie do dyspozycji odwiedzających jest też zalew pełniący funkcję kąpieliska, gdzie można np wypożyczyć rower wodny. Nad brzegiem można wybrać się na spacer bądź skorzystać swoich sił w parku linowym. Działają tu też liczne obiekty gastronomiczne, gdzie można smacznie zjeść.
Kolejna propozycja to leżący nieopodal kamieniołom, w którym na jednej z odkrytych ścian można obejrzeć ślady dawno wymarłych roślin i zwierząt. Po sąsiedzku stoi wzniesiona w 2002 roku wieża, będąca konstrukcją stylizowaną na dawną zamkową basztę z punktem widokowym.
Susiec
Leżąca na pograniczu Roztocza Środkowego i Wschodniego wieś oferująca kilka atrakcji dla miejscowych oraz przyjezdnych turystów. Wśród nich jest rezerwat Szumy leżący nad Tanwią będący jednym z „7 Cudów Polskiej Natury”, gdzie widzimy kilka wodospadów oraz progów skalnych nazywanych „szumami”. Dodatkowo leży tu też nieczynny kamieniołom oraz dwa dostępne dla turystów punkty widokowe. Na terenie Szumów spotkać można około 80 gatunków roślin.
Wieża widokowa na Górze Grabowicza
Leżąca 5 km od rezerwatu „Szumy” wybudowana w 2013 roku wieża. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo ze względu na jego wysokość. Ma 12 metrów wysokości oraz 3 tarasy widokowe na trzech poziomach. Niezależnie od poziomu, z którego oglądamy okolicę widoki są zawsze imponujące. Widać tu szerokie okoliczne pola oraz Puszczę Solską. Miejsce to jest bardzo przyjazne turystom. Dla wygody są tu liczne ławeczki oraz wiata rowerowa. Dla wygody odwiedzających jest tu też parking przystosowany dla autobusów oraz samochodów.
Kamieniołom w Nowinach
Lokalizacja położona około 7,5 km od miejsca dawnego kamieniołomu w Nowinach. Tym co jest wyjątkowe jest możliwość własnoręcznego wydobycia z jego skalnej ściany muszli, ostryg lub przegrzebków dawnych zwierząt, które żyły wiele milionów lat temu. Są one łatwe do wyjęcia ze skały. Powyżej kamieniołomu stoi opisana wyżej wieża widokowa.
Rezerwat Czartowe Pole
Czartowe Pole leży na terenie dawnej XVIII wiecznej papierni należącej niegdyś do rodziny Zamoyskich. Miejsce to leży około 2 km od pobliskiego kamieniołomu. Jego nazwa pochodzi od lokalnych podań o czartach, które miały powodować powodzie oraz pożary. Na terenie rezerwatu wytyczona jest ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna ścieżka o długości 2 km. Przemierzając ją możemy zapoznać się z treścią 9 tablic informacyjnych opisujących walory przyrodnicze i historyczne tego obszaru.
Zaprezentowana powyżej lista atrakcji Zamojszczyzny to oczywiście nie wszystko. Region ten to dużo więcej ciekawych miejsc wartych zwiedzenia i zobaczenia. Niech więc to zestawienie będzie punktem wyjścia przy tworzeniu własnego planu zwiedzania tej pięknej i urokliwej okolicy.