Śmierć pensjonariuszy w domu seniora. Sprawę bada prokuratura

Śmierć pensjonariuszy w domu seniora. Sprawę bada prokuratura

W domu seniora w Woli Czołnowskiej doszło do tajemniczej serii zgonów. Zmarło 11 podopiecznych placówki. Sprawą zajmuje się prokuratora oraz służby podległe wojewodzie lubelskiemu. Początkowo podejrzewano, że śmierci pensjonariuszy winne są szczepienia przeciw COVID-19, którym zostali oni poddani, jednak nie udało się wykazać słuszności tej tezy.

Zakażenia COVID-19 i tajemnicze zgony

Pierwsze doniesienia o zgonach w domu seniora w Woli Czołnowskiej „A w sercu maj”, pojawiły się na początku lutego. Łącznie zmarło już 11 jego pensjonariuszy. Sprawą zainteresował się sanepid, który nakazał przeprowadzenie w placówce testów na COVID-19. Pozytywny wynik uzyskały 23 osoby. Zakażenie potwierdzono jednak tylko u części zmarłych. Gdy o całej sprawie zrobiło się głośno, placówką zainteresowała się Prokuratora Rejonowa w Puławach. Dyrekcja domu seniora została wezwana do udostępnienia dokumentacji pacjentów. Śledczy będą sprawdzać, czy w placówce nie doszło do zaniedbań, skutkujących śmiercią podopiecznych. Póki co nikt jeszcze nie usłyszał oficjalnych zarzutów.

Śledztwo w toku. Winne szczepienia?

Zaistniałą sytuację sprawdzają też służby podległe wojewodzie, czyli Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Początkowo podejrzewano, że śmierć pensjonariuszy może mieć związek z pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, którą w ostatnim czasie przyjęli. Nie udało się jednak wykazać słuszności tej tezy. Dowiedziono natomiast, że pracownicy placówki dopuszczali się niepokojących zachowań wobec podopiecznych, choć póki co nie ujawniono, o jakie dokładnie zachowania chodzi i czym mógł zawinić personel. Sprawa jest w toku. Szczegółowe okoliczności śmierci seniorów badają właściwe służby. Na razie nie wiadomo czy ktoś usłyszy zarzuty w sprawie, ale wiele wskazuje na rażące zaniedbania w placówce.

Na terenie całej Lubelszczyzny zostało do chwili obecnej zaszczepionych ponad 182 tys. osób. Na terenie całego kraju przeprowadzono zaś ponad 3,1 mln szczepień, przy czym odnotowuje się coraz więcej doniesień o odczynach niepożądanych.