Zamość i okolice jako ciekawy rejon do zwiedzania

Zamość i okolice jako ciekawy rejon do zwiedzania

Zarówno miasto Zamość jak i otaczające je tereny to rejon o wielu niewątpliwych walorach. Dotyczy to wielu aspektów. W samym mieście nie brakuje urokliwych atrakcji, nie tylko w postaci zabytków historycznych ale i współczesnych. Jest więc w czym wybierać planując jedno lub kilkudniową wycieczkę ze zwiedzaniem miasta oraz jego okolicy.

Miasto Zamość zdobyło swoją specyfiką ogromną popularność. Niewątpliwie przyczyniła się do tego jego legenda „miasta idealnego”. Koncepcja ta była mocno popularna w XVI wiecznej Europie. Wymaga ona, aby dane miasto spełniało kilka kryteriów. Po pierwsze powinno obowiązkowo leżeć nad rzeką, po drugie jego konstrukcja musi się składać z poziomu niższego i wyższego. Poniżej obu poziomów powinny być przepustowne kanały żeglowne ułatwiające komunikację i transport. Czwarty wymóg dotyczy szerokości ulic, które powinny być ściśle skorelowane z wysokością przyległych kamienic. Ostatni punkt wymaga jednocześnie piękna oraz funkcjonalności. Można bez cienia wątpliwości stwierdzić, że spełnia te kryteria. Choć miasta idealne powstawały w XVI wieku w Europie dość często to tylko niektóre dotrwały do obecnych czasów. Zamość, jako miasto przetrwał historyczne zawieruchy, w tym Drugą Wojnę Światową, w niemal nienaruszonym stanie. Wśród kilku takich miast na świecie jedno z nich znajduje się w Polsce i jest nim właśnie Zamość.

Poza architekturą, tym co przyciąga tu turystów jest niecodzienna historia jego założyciela Jana Zamoyskiego oraz współpracującego z nim głównego planisty Bernardo Morando. Panowie stworzyli od podstaw urokliwe miasto, w którym pełno jest ciekawych i pięknych zabytków. Jest to tylko kolejny dowód na to, że gdy spotka się bogaty magnat z genialnym architektem to efekt ich wspólnej pracy na pewno będzie niesamowity. Miasto Zamość do dziś zwane jest „Perłą Renesansu” oraz „Padwą Północy”. Miasto to powstało jako zamknięta koncepcyjnie całość spełniająca ściśle wyznaczone zadania. Dziś także miasto to budzi podziw i zachwyt, czego dowodem jest choćby uzyskany w 2018 roku tytuł jednego z 7 Cudów Polski.

Zamość i jego główne atrakcje, których nie można nie zobaczyć

Zamość jest bogaty w szereg atrakcji o różnorodnym charakterze. Dzięki temu zwiedzając miasto możesz wybrać te, które najbardziej Cię interesują. Poniżej wybrane z nich.

Rynek Wielki oraz rynki „pomocnicze”

Ten kwadratowy plac w centrum posiada idealne wymiary, dokładnie 100×100 metrów jest świetnym wyznacznikiem miasta renesansowego. Na pierwszy rzut oka plac sprawia wrażenie ogromnego. Wrażenie to potęguje fakt, iż w jego centrum nie ma ratusza. Znajduje się on bowiem wokół placu jako jeden z okalających go budynków. Podczas zwiedzania uwagę przykuwają rzędy równych kamienic, tworzące idealną kompozycję architektoniczną. Widoków na samym rynku nie psują w lecie nawet liczne zewnętrzne wystawiane przez okoliczne lokale ogródki restauracyjne.

Po obejściu głównego placu warto ruszyć na dalszy spacer na znajdujące się nieopodal dwa rynki pomocnicze – Solny i Wodny. Znajdują się one symetrycznie po przeciwległych stronach Rynku Wielkiego. Jest to pierwszy namacalny dowód na starannie przemyślany plan miasta.

Wokół każdego z rynków obejrzysz szereg kolorowych kamienic. Są one, obok ratusza, nieformalnym ale niemalże drugim logo Zamościa. Kamienice przyciągają uwagę i wzrok zielenią, czerwienią, żółcią i granatem, gdyż to te kolory zdecydowanie dominują na ich fasadach.

Ratusz – jeden z najpiękniejszych w Polsce

Zamojski budynek ratusza uchodzi za jeden z najpiękniejszych w naszym kraju. Znajduje się na północnej ścianie Rynku Wielkiego. Powstały w XVI wieku budynek posiada imponującą 52 metry wysokości wieżę zegarową a także wachlarzowe schody o dużej  szerokości. W letnim sezonie ze szczytu jego wieży odgrywany jest na trzy strony świata hejnał codziennie w samo południe. Przyczyną, dla której nie jest on odgrywany w czwartym kierunku, w stronę Krakowa jest, według krążącej legendy, zakaz jaki trębaczowi wydał Zamoyski z powodu swojej niechęci do panującego wówczas króla Zygmunta III Wazy. Druga z legend nawiązuje do trzech miejskich bram w stronę których miał być grany Hejnał.

Spacerując uliczką naprzeciwko Ratusza dochodzimy do fontanny. W letni ciepły dzień można się tam ochłodzić. Natryski umieszczone są pomiędzy płytkami na posadzce i „strzelają” one strumieniami wody losowo. Prawdziwą frajdą, zwłaszcza dla dzieci jest zgadywanie, z którego z nich wytryśnie woda.

Aktualnie w budynku ratusza mieści się Urząd Miasta Zamość, także swoją siedzibę ma tu Straż Miejska oraz Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Autorem projektu Ratusza miasta Zamość także jest Bernarto Morando, ten sam, który zaprojektował miasto. Dlatego też także i tu na pierwszy rzut oka widać symetrię i niemal idealne proporcje. „Niemal”, gdyż jeśli się przyjrzeć lewej stronie fasady budynku, stojąc twarzą w jego stronę, to okazuje się, że lewe skrzydło jest nieznacznie dłuższe, o około 1,3 metra względem prawego. Nie wiadomo czy jest to zamierzony efekt, czy „wypadek” przy pracy podczas budowy. Niemniej widać wyraźnie, że zachowana została symetria jeśli chodzi o bogate renesansowe zdobienia ratusza. W tym samym stylu utrzymane jest zdobnictwo na fasadach kamienic.

W swojej historii budynek zamojskiego ratusza kilkukrotnie był przebudowywany. Pełnił też różne funkcje, od miejskich przez handlowe aż po wojskowe. Zasadniczy jest jednak fakt, iż przetrwał drugą wojnę światową niemal bez uszczerbku. Zarówno Niemcy jak i Rosjanie nie chcieli burzyć takiej atrakcyjnej wizualnie wizytówki. Jedni i drudzy mieli w planach zorganizowanie tu stolicy dla podbitych polskich terenów.

Zamojskie podziemia

Kiedy już obejrzysz ścisłe centrum z rynkiem i ratuszem warto w następnej kolejności zajrzeć pod ziemię, na to czego z góry nie widać. W podziemiach Oficyn Ratusza można zwiedzić trasę, w ramach której poznacz najważniejsze ciekawostki i fakty z historii Zamościa. Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej zaprasza na podróż od przeszłości do współczesności. Pod ziemią oprócz historii zobaczysz też ciekawostki takie jak cysterna z wodą wraz z kanałem odprowadzającym oraz powstałą w XIX wieku studnię.

Pałac Zamoyskich

Pałac był pierwszym obiektem, który budowanym po założeniu miasta. Podobnie jak w przypadku innych obiektów jego projekt również był autorstwa Bernardo Morando. Dziś mieści się tam sąd dlatego też nie można go zwiedzać, a jedynie obejrzeć i podziwiać z zewnątrz. Ze względu na liczne przebudowy mające miejsce po 1660 roku obiekt nie jest już tak okazały jak pierwotnie niemniej i tak robi wrażenie. Po ostatniej z nich w 1831 roku i przerobieniu na szpital wojskowy budynek ostatecznie utracił swój zabytkowy wygląd.

Akademia Zamojska

Ta pierwsza w Polsce prywatna uczelnia to obowiązkowy punkt na trasie zwiedzania. Zamość jako miasto mógł się jako trzecie obok Krakowa i Wilna miasto w Rzeczpospolitej pochwalić szkołą wyższą na swoim terenie. Dzięki powstaniu uczelni miasto stało się jednym z głównych ośrodków akademickich i naukowych w XVI i XVII wiecznej Polsce. W latach 2019-2020 w budynku tymczasowo mieściło się tutejsze I Liceum Ogólnokształcące ze względu na remont swojej siedziby.

Wieża Kolegiaty Zamojskiej wraz z dzwonnicą

Jest to miejsce absolutnie obowiązkowe na liście do zwiedzania. Nie wszędzie można bowiem ujrzeć widok na całe miasto, a tu, z racji tego, że Zamość wielką aglomeracją nie jest, to po pokonaniu kilkudziesięciu stalowych schodów można mieć przez chwilę satysfakcję, że zdobyło się lokalny szczyt. Po drodze wspinając się mijamy ogromne, robiące wrażenie dzwony a na samym szczycie czeka na nas urzekający panoramiczny widok na całą okolicę. Ze szczytu widzimy więc wszystko jak na dłoni i łatwiej możemy oszacować ile już zwiedziliśmy, a ile jeszcze przed nami mając całość przed oczami.

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego

Ten najważniejszy dziś kościół w całej diecezji od swojego powstania był swego rodzaju oczkiem w głowie dla architekta Bernardo Morando. Do właśnie z niej projektant był najbardziej dumny dlatego też tworząc ją dopieszczał ją w każdym calu. W rezultacie postała istna perełka miasta, która posłużyła innym twórcom za wzór. Styl budynku jest na tyle oryginalny, że niejednokrotnie mówi się o nim w kontekście „lubelskiego renesansu”. Katedra jest po dziś dzień jedną z najokazalszych w kraju i jednym z najwspanialszych zabytków. Starannie wykonana elewacja zewnętrzna kryje wewnątrz jeszcze większe skarby. Dostrzeżesz to bez cienia wątpliwości podziwiając sufit oraz liczne ołtarze.

Kościół powstał jako pomnik zwycięstwa hetmana Jana Zamoyskiego i jako taka stała się też rodową kaplicą. W kryptach pod nią pochowani zostali nie tylko członkowie rodu założyciela miasta ale i jego główny projektant Bernard Morando, który mieszkał tu do końca swoich dni.

Pomnik Jana Zamoyskiego

Monument przedstawiający założyciela miasta znajduje dosłownie o krok od katedry więc w tym przypadku zobaczysz dwie atrakcje za jednym razem. Postać hetmana siedzi triumfalnie na koniu i jest zwrócony w stronę miasta. Za plecami ma rodowy pałac Zamoyskich, który dawniej był najważniejszym obiektem w Zamościu. Pomnik przedstawia Zamoyskiego jako wysokiego i postawnego mężczyznę. Bez wątpienia była to postać wyjątkowa, uczona, o otwartym umyśle i szerokich horyzontach. Stworzył a następnie prowadził młode miasto jako dobry gospodarz. Jego koncepcja budowy pozwoliła skutecznie obronić Zamość przed najazdem Chmielnickiego, podczas potopu szwedzkiego oraz w wojnie bolszewickiej. Choć zdobyły go wojska niemieckie i rosyjskie w trakcie Drugiej Wojny Światowej to jednak historia obronności miasta jest generalnie dobrą kartą.

Zobacz Arsenał i dawną Prochownię

Miasto Zamość już na etapie planowania i projektu zostało otoczone 7 bastionami tworzącymi miejskie fortyfikacje obronne. Ten aspekt historii miasta możesz poznać bliżej w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Udostępnione zwiedzającym wystawy rozlokowane są w trzech miejscach, w Arsenale, dawnym budynku Prochowni oraz Pawilonie pod Kurtyką. Szczególnie atrakcyjną jest obecnie ta druga, gdzie w ramach zwiedzania można obejrzeć w multimedialnym seansie 3D liczne wojny oraz potyczki, jakich na przestrzeni wieków Zamość był świadkiem. Nowoczesne techniki mappingu w całkiem wyciemnionej sali przenoszą nas w czasy Zamoyskiego a później prowadzą przez kolejne wieki pozwalając na zupełnie inne spojrzenie na to renesansowe miasto.

Rotunda Zamojska i pobliski zalew

Wzniesiona została w latach 1825 – 1831 a jej zadaniem miało być umacnianie obrony od południowej strony miasta. W miejscu tym podczas Drugiej Wojny Światowej istniał przejściowy obóz zarządzany przez Gestapo, gdzie masowo odbywały się egzekucje mieszkańców regionu, w tym także dzieci. Szacuje się, że z rąk okupantów zginęło tu około 8000 ludzi. Obiekt dziś pełni rolę muzeum a w ramach zwiedzania można między innymi zobaczyć dawne cele więzienne a na ich ścianach wydrapane nazwiska oraz daty. Po sąsiedzku z budynkiem rotundy znajduje się zamojski zalew, nad którym można odpocząć i się ochłodzić w gorące dni.

Nadszaniec – Bastion VII na starówce

Tutaj odbywa się między innymi handel, między innymi odzieżą i obuwiem, choć znajduje się tu także i muzeum oraz elementy tras turystycznych. Z tego miejsca rozciąga się ciekawy widok na okolicę. W sezonie letnim atrakcją turystyczną są wystrzały z armat. Można umilić sobie czas także strzelaniem z łuku.

Z kolei Bastion i Nadszaniec VI są odtworzonymi z ruin bastionami obecnie oddanymi do użytku dla zwiedzających. Pierwotnie uległy one zniszczeniu w 1866 roku podczas likwidacji twierdzy zamojskiej. Odtworzono je w latach 1977-1984 łącznie z 37 otworami strzelniczymi oraz 2 stanowiskami artyleryjskimi.

Mury obronne dawnego Zamościa

Dla ciekawych historii warto polecić ocalałe fragmenty murów na starówce miejskiej. Aby je obejrzeć w całej okazałości należy przejść kilkusetmetrowym odcinkiem tunelu w murze. Gdy wyjdziemy naszym oczom ukażą się solidnie wykonane mury dawnej twierdzy zamojskiej.

Kładka widokowa „Most zakochanych”

Choć nie ma oficjalnie w Zamościu jeszcze czegoś takiego jak „most zakochanych” to jednak jest miejsce, które pretenduje do tego miana. Ma szansę stać się nią jedna z dwóch kładek ciągnących się nad torami kolejowymi. Można na niej zawiesić symbolizującą związek kłódkę, jednocześnie jest to miejsce gwarantujące świetne widoki.

Zoo w Zamościu

Choć pewnie nie tak słynne i znane jak ZOO w Warszawie lub Chorzowie to jednak jest. Zamość może pochwalić się własnym ogrodem zoologicznym, który jest jedynym a więc i największym tego rodzaju obiektem w tym regionie kraju.

Zamojski Park Miejski

Oprócz zalewu czy ogrodu Zoologicznego oto kolejne miejsce, gdzie warto się pojawić, choćby po to aby odpocząć i choć na chwilę włączyć hamulec podczas zwiedzania. Do parku możemy trafić bardzo łatwo, gdyż jest on usytuowany tuż po sąsiedzku obok Zamojskiej Starówki. Miejsce to dobrze służy zarówno miejscowym jak i przyjezdnym turystom. Jest doskonale zadbane. Latem roi się tu od pięknych kwiatów i staranie pielęgnowanej zieleni. Dodatkowym atutem tego miejsca jest zróżnicowana rzeźba terenu będąca pozostałością dawnej miejskiej fosy. Na miejscu w ramach relaksu i rozrywki można skorzystać między innymi z wypożyczalni gokartów. Z tej propozycji chętnie korzystają dzieci, ale i dorośli często nie odmawiają sobie tej przyjemności. Można wspiąć się na górkę znajdującą się nad stawem w parku, skąd doskonale widać okolicę.

Galeria Twierdza w Zamościu

Jest to miejsce, które warto także włączyć to swojego planu dnia podczas odwiedzin w mieście. Galeria Twierdza to, podobnie jak inne tego rodzaju obiekty w kraju, miejsce, gdzie można poświęcić się zakupowej rozpuście i czystej rozrywce. W odróżnieniu jednak od dużych miast tutaj zazwyczaj nie ma wielkich tłumów a pewnie spora część klientów to przyjezdni. Oferta sklepów jednak wcale nie jest mniej kusząca i atrakcyjna niż gdzie indziej. Prawdopodobnie jest tu dużo większa szansa „upolowania” np ubrań w wybranym rozmiarze.

Inne ciekawe propozycje

Powyższy wykaz miejsc nie wyczerpuje absolutnie listy miejsc do zwiedzania. Zamość ich ma o wiele więcej. Wiele tras, wiele miejsc, kościołów, muzeów i pomników poświęconych znanym ludziom. Możesz odwiedzić Bramę Szczebrzeską, Starą Bramę Lwowską lub Nową Bramę Lubelską, z której drewnianym mostem dojdziemy do pomnika króla Dawida. Wśród kościołów warto zajrzeć do kościoła Franciszkanów oraz Św. Katarzyny. Ponad półkilometrowa Trasa Turystyczna poprowadzi Cię do wspomnianego wcześniej Bastionu VII-Nadszańca. Pomocą w zwiedzaniu miasta dla indywidualnych turystów lub grup jest usługa Audioprzewodnika, którą można wypożyczyć w cenie 100 zł kaucji. Dzięki niemu poznasz miasto we własnym tempie.

Zamojszczyzna – miejscowości i miejsca, które warto zwiedzić

Gdy już przemierzymy wzdłuż i wszerz miasto Zamość czas na drugi etap naszej wycieczki. Okoliczne miejscowości i tereny także obfitują w liczne warte zobaczenia atrakcje i ciekawe miejsca. Jest ich sporo więc każdy może ułożyć indywidualną trasę zależnie od upodobań. Jednak jeżeli komuś zależy na dogłębnym „zlustrowaniu” całej okolicy będzie musiał poświęcić na całość conajmniej kilka dni. Poniżej znajduje się bardzo subiektywnie wybrana lista miejsc, do których można się udać żeby zobaczyć tamtejsze atrakcje.

Szczebrzeszyn i sąsiedni park

To o tym miejscu pisał w swojej twórczości Jan Brzechwa. Miejscowość oddalona jest zaledwie 21 km od Zamościa, jest więc częstym punktem na trasie wycieczek po Roztoczu. Jadąc do Szczebrzeszyna warto zaglądnąć po drodze do zespołu pałacowo-parkowego Klemensów-Park. Znajdujący się tam pałac wraz z parkiem powstał w latach 1744-1746. Z czasem jednak teren ten został zaniedbany i dopiero obecnie istnieje cień szansy na jego renowację i przywrócenie dawnej świetności.

W samym już Szczebrzeszynie, gdzie możemy zobaczyć rzeźbę słynnego chrząszcza obejrzeć można ciekawe obiekty sakralne jak XII-wieczna cerkiew, XVII-wieczna synagoga, Kościół Św. Mikołaja z 1394 roku albo XVII-wieczny kościół św. Katarzyny. Zachował się tu też XIX-wieczny ratusz oraz Młyn Wielki Wodny z początków XX wieku.

Zwierzyniec

Miejscowość ta zwana jest perłą Roztocza. Położona nad rzeką Wieprz, oddalona 11 km od Szczebrzeszyna i 30 od Zamościa powstała w 1593 roku, kiedy to powstał tu pierwszy modrzewiowy dwór oraz drugi w Polsce myśliwski zwierzyniec od czego wzięła się nazwa miejscowości.

Jest tu kilka miejsc, które warto zobaczyć. Pierwszym  z nich jest założony w XIX wieku zabytkowy browar. Pomysłodawcą był Stanisław Kostka Zamoyski. Pierwotnie warzone tu było głównie angielskie piwo porterowe, dziś lubelska Perła produkuje tu markę „Zwierzyniec”. Latem w Zwierzyńcu odbywa się niekonkursowy festiwal filmowy natomiast od maja do września jest możliwość zwiedzania browaru.

Jednym z symboli miejscowości jest „kościół na wodzie” św. Jana Nepomucena wybudowany w latach 1741-1747 z inicjatywy żony Jana Sobiepana Zamoyskiego, Marysieńki, późniejszej żony króla Jana III Sobieskiego. W zwierzyńcu jeszcze do niedawna można było oglądać malownicze stawy Echo, jednak ze względu na mniejszą ilość opadów w ostatnich latach mokradła te zanikają.

Miejscowość znana jest z hodowli konika polskiego. Te pochodzące od tarpanów zwierzęta są tu hodowane od 1942 roku. Obecnie mają do dyspozycji na wybiegu aż 180 ha, łącznie z łąkami, lasem, stawami oraz doliną rzeki Świerszcz. Zasadniczo żyją one bez ingerencji ludzkiej i tylko zimą są dokarmiane.

Roztoczański Park Narodowy

Jest to najbardziej zalesiony park w Polsce. Powstał w 1974 roku. Wycieczka w to miejsce pozwala się wyciszyć oraz odetchnąć świeżym powietrzem. Na terenie parku żyje obecnie około 3630 gatunków zwierząt co, obok ilości zachowanych lasów jest jego głównym walorem. Aż 325 tutejszych gatunków znajduje się w różnym stopniu pod ochroną.

Szlak na Bukową Górę – tu zobaczysz panoramę Roztocza

Jest to propozycja szczególnie dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Szlak zaczyna się od ośrodka RPN, a na trasie możemy zobaczyć takie obiekty jak kamień  Jana Pawła II czy Pomnik Pamięci Poległych Lotników. Leśne schody prowadzą na szczyt góry, skąd rozciąga się piękny widok. Schodzić można na dwa sposoby. Leśną trasą lub asfaltową drogą z powrotem do Zwierzyńca.

Guciów

Gdy już Zwierzyniec mamy za sobą możemy się pokusić o udanie się do położonego 10 km dalej Guciowa. Z często odwiedzanych obiektów warto wspomnieć trzy z nich. Pierwszy to Zagroda Guciów, będąca kompleksem kilku budynków, w tym Gospody, które zostały zrewitalizowane tak, aby możliwie jak najwierniej oddawać charakter dawnej wsi. Sama gospoda stylizowana jest na XIX wieczną karczmę. Drugi punkt to budynek z lokalną wystawą „Spadające Gwiazdy”. Zobaczymy tu meteoryty, w tym także jedyny roztoczański noszący nazwę „Zakłodzie”, a także tektyty oraz impakty z wielu regionów kraju. Zobaczyć tu też można na własne oczy ślady po dinozaurach. Trzeci obiekt to stylizowana na dawne izby chata wyposażona w charakterystyczne dla niej elementy.

Co warto zobaczyć w Krasnobrodzie?

Leżący 12 km od Guciowa i 30 km od Zamościa Krasnobród nazywany bywa „sercem Roztocza”. Jest chyba najlepiej znanym lokalnym ośrodkiem wypoczynkowym.

Krasnobród jest znany ze względu na ogromną ścieżkę edukacyjną z dinozaurami. Na powierzchni 2 ha znajduje się bowiem aż 17 pokaźnych makiet z dinozaurami. Odbędziemy tu swego rodzaju podróż w czasie i przestrzeni. Począwszy od powstania Ziemi poprzez kolejne ery dochodzimy do dinozaurów i tego jak się one zmieniały w kolejnych epokach. Atrakcją specjalnie dla dzieci jest plac zabaw, na którym można między innymi spróbować swoich sił w poszukiwaniu szkieletu T-Rexa.

Odwiedzając Krasnobród można skorzystać też z tutejszego zalewu. Jest to popularne kąpielisko, największe na całym Roztoczu, które dodatkowo zostało niedawno poszerzone o kolejne alejki oraz molo. Można tu też skorzystać z licznych punktów gastronomicznych i zjeść smaczny posiłek. Gdy już odpoczniemy nad wodą i plaży można się udać na spacer po okolicy, wypożyczyć rower wodny albo skorzystać z parku linowego.

Wieża widokowa w Krasnobrodzie widoczna jest już z plaży więc pewnie niejedną plażującą osobę zachęci to do udania się na nią w celu obejrzenia szerszej panoramy całej okolicy. Jest ona usytuowana na szczycie kamieniołomu w kierunku północnym od zalewu. Wieża powstała w 2002 roku i jest konstrukcją stylizowaną na zamkową basztę. Jest ona niewątpliwie chętnie odwiedzana atrakcja Krasnobrodu.

Odkryta ściana przy okolicznym kamieniołomie jest nie lada gratką dla miłośników geologii, gdyż  zachowały się w niej liczne odciski roślin oraz zwierząt sprzed milionów lat.

Kaplica na wodzie w Krasnobrodzie i Kaplica Św. Rocha to kolejne propozycje.  Pierwsza, zwana też Kaplicą Objawień, powstała w XVIII wieku, z kolei Kaplica Św. Rocha  istnieje dłużej, gdyż od wieku XVII. Według wierzeń za sprawą źródełek, z których płynie woda o cudownych właściwościach dochodziło i dochodzi tu do licznych uzdrowień.

Susiec

Ta położona  na pograniczu Roztocza Środkowego i Wschodniego wieś oferuje kilka przyciągających turystów atrakcji. Sąsiedztwo Krasnobrodu i Zamościa sprzyja licznym odwiedzinom. Wśród głównych atrakcji są Szumy nad Tanwią, nieczynny kamieniołom oraz dwa działające punkty widokowe.

Rezerwat Szumy położony nad Tanwią jest jednym z „7 Cudów Polskiej Natury”. Jest to miejsce o wyjątkowym uroku, ze względu na liczne małe wodospady oraz progi skalne zwane „szumami”. Na terenie tym występuje około 80 gatunków roślin.

Wieża widokowa na Górze Grabowicza

Pobliska wieża widokowa znajduje się zaledwie 5 km od Rezerwatu „Szumy”. Zbudowano ją w roku 2013 na specjalnie wybranym najwyższym okolicznym wzniesieniu jakim jest Góra Grabowicza. Wieża ma 12 metrów wysokości i posiada 3 kondygnacje rozmieszczone na różnych poziomach. Z każdej z nich rozciąga się szeroki widok na okoliczne pola oraz pobliską Puszczę Solską. Dla wygody odwiedzających obok wieży znajduje się parking dla autobusów i samochodów a także wiata rowerowa i liczne ławeczki, gdzie można usiąść i odpocząć.

Kamieniołom w Nowinach

Miejsce to znajduje się zaledwie 7,5 km od dawnego kamieniołomu w Nowinach. Niewątpliwą atrakcją  jest tu możliwość wyjmowania z ogromnej ściany skalnej muszli przegrzebków oraz ostryg, które żyły tu miliony lat temu. Zasadniczo większość z nich łatwo da się wyjąć ze skał. Powyżej, na szczycie znajduje się kolejny, po opisanym wyżej punkt widokowy, z którego także można podziwiać Puszczę Solską. Nieopodal znajduje się tu Krawędziowy szlak Roztocza.

Rezerwat Czartowe Pole

Czartowe Pole ulokowane jest na terenie starej papierni Zamoyskich, zbudowanej w XVIII wieku. Miejsce to jest oddalone zaledwie o 2 km od kamieniołomu. Nazwa wzięa się z licznych legend i podań o czartach, które ponoć wywoływały liczne powodzie i pożary. W rezerwacie wytyczona została 2 kilometrowa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, a na jej trasie zobaczymy i przeczytamy 9 tablic zawierających informacje o licznych walorach historycznych oraz przyrodniczych tego terenu.

Na tym kończymy przegląd ciekawych atrakcji Zamościa i Zamojszczyzny. Lista ta nie wyczerpuje regionalnych atrakcji. Planując wycieczkę po mieście i jego okolicach można dokonać indywidualnego wyboru miejsc i poszczególnych atrakcji, tworząc własną i niepowtarzalną trasę, która pozwoli jak najlepiej poznać ten ciekawy region o niewątpliwym uroku.