Zaszczyty i medale wręczone podczas pierwszej Gali Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Zamościu

Zaszczyty i medale wręczone podczas pierwszej Gali Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Zamościu

W Zamościu miało miejsce niecodzienne wydarzenie – I Gala Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Dwudniowe uroczystości, które odbyły się 17-18 listopada, były pełne atrakcji takich jak prelekcje, koncerty, filmy czy wystawy.

Głównym miejscem gali, zorganizowanej przez Klub 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, było upowszechnianie historii polskiej kawalerii. W trakcie wydarzenia przekazano kopie odznak pułkowych z Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej. Również 22 jednostki wojskowe, które dziedziczą tradycje pułków kawalerii II RP, otrzymały certyfikaty.

Jednym z punktów programu było wręczenie medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na ręce Sławomira Zawiślaka, posła na Sejm RP, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał takie wyróżnienia twórcom projektu pomnika oraz inicjatorom jego budowy: srebrny medal dla Tomasza Jerzego Dudka i brązowy dla Konrada Głuchowskiego. Podczas gali wręczono także odznaczenia i wyróżnienia dla najwyższych dowódców Wojska Polskiego oraz społeczników.

Gala to nie tylko uroczyste wręczenie odznaczeń. To również dzień pełen edukacji dla ponad 500 dzieci i młodzieży z Zamojszczyzny, którzy mieli okazję poznać historię bitwy pod Komarowem, jej symbolikę oraz sposób upamiętnienia. Ponadto odbył się koncert zespołu Malowani, który opowiadał o kawalerii poprzez gawędy i opowieści. W programie znalazł się także film w reżyserii Przemysława Bednarczyka o bitwie pod Komarowem oraz teledysk do piosenki „Nasi chłopcy na cokole”, skomponowanej przez Jana Kondraka do słów Krzysztofa Czarnoty.