Zabytki Zamościa: Twierdza Zamość

Zabytki Zamościa: Twierdza Zamość

Zamość może pochwalić się wieloma fantastycznymi miejscami, które wprawiają w zachwyt wszystkich odwiedzających. Na terenie miasta i w okolicy znajduje się mnóstwo wiekowych zabytków, które stanowią nie tylko dekorację z zamierzchłych lat, ale także bogate źródło historii regionu. Jednym z takich zabytków jest Twierdza Zamość, która nigdy nie narzeka na brak zainteresowania.

Twierdza Zamość – początki powstania

Może zacznijmy od początku: Twierdza Zamość została wzniesiona w latach 1579-1618. Projekt zlecił sam Jan Zamoyski, który do zaprojektowania fortyfikacji wynajął architekta Bernardo Morando. Obszar, na którym powstała ta majestatyczna budowla, nie był przypadkowy.

Twierdzę postawiono na terenie dawnej wsi Skokówka, przy rozwidleniu rzek Łabuńki i Topornicy. Dzięki tym rzekom utworzono zalew, który chronił południowo-zachodnią część i dostarczał wodę do fos utworzonych w części północno-wschodniej.

O unikalnych wydarzeniach i rekonstrukcjach bitew, jakie miały związek z Twierdzą Zamość, możesz też sprawdzić pod adresem infopulawy.pl.

Twierdza Zamość – pięć ogromnych oblężeń

Twierdza Zamość uważana jest za jedną z najpotężniejszych fortyfikacji obronnych w historii Polski. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni swojego istnienia doświadczyła aż pięciu ogromnych oblężeń.

Pierwszego oblężenia dokonał Chmielnicki, który wraz z Kozakami musiał otoczyć miasto, ponieważ nie mógł przebić się przez masywną obronę obiektu. Jednak oblężenie sprawiło, że obrońcom twierdzy zaczęło brakować żywności, aby przetrwać zimę. Aby odstąpić od okupowania terenów wokół miasta, Chmielnicki zażądał 20 tys. talarów, po których otrzymaniu wycofał swoje wojska.

Za drugim razem Twierdzę Zamość próbowali zdobyć Szwedzi. Jednak obiekt okazał się zbyt niedostępny, w związku z czym zrezygnowano z oblężenia.

Trzecie oblężenie należało do wojsk Księstwa Warszawskiego, które odbiło twierdzę od wojsk austriackich.

Z kolei najdłuższe oblężenie należało do Rosjan, którzy w 1813 roku okupowali teren wokół miasta przez 10 miesięcy.

Piąte i ostatnie oblężenie twierdzy miało miejsce podczas powstania listopadowego, kiedy miasto ponownie zostało otoczone przez wojska rosyjskie. Co prawda, w ostateczności twierdza została zdobyta. Jednak warto dodać, że była ostatnim obiektem, jaki ugiął się przed armią rosyjską na terenach działań powstania listopadowego.

Twierdza Zamość została zburzona na rozkaz cara Aleksandra II, który wydał rozkaz likwidacji obiektu dnia 21 listopada 1866 roku. Z tego powodu obecnie z całej siódemki zachował się tylko jeden bastion.