Zamość – renesansowa perła
Zamość to miasto jedyne w swoim rodzaju. Od początku było marzeniem hetmana Jana Zamoyskiego. Jego renesansowy charakter znany jest na całym świecie. Jak powstało i dlaczego warto odwiedzić Zamość?
Powstanie Zamościa
Zamość to miasto na mocy powiatu leżące w województwie lubelskim. Miasto wyróżnia się przede wszystkim z uwagi na swoją renesansową architekturą. Od 1992 roku Zamość znajduje się na liście UNESCO, a nazwa „perła renesansu” przylgnęła do niego nieodwołalnie.
„Perełkę renesansu” założył w 1580 roku hetman wielki koronny Jan Zamoyski, który chciał zbudować „miasto idealne”. W związku z tym sprowadzono architekta z Włoch – Bernardo Morando. Zamoyski przeznaczył dużo pieniędzy na powstanie i późniejsze rozbudowanie miasta. Chętnie osiedlali się ludzie również z zagranicy. Miasto miało być piękne i bezpieczne, a także rozwijać się naukowo u kulturalnie.
Zamość w historii Polski niejednokrotnie stał celem najazdów. Najdotkliwiej jednak ucierpiał podczas II wojny światowej. Został wówczas zbombardowany i przejęty przez nazistów, a następnie przeszedł w ręce Armii Czerwonej. W Zamościu utworzono obóz zagłady i przesiedleńczy, o czym pisaliśmy w innym artykule.
Zamość dzisiaj
Dzisiaj w mieście o powierzchni ponad 30 km2 mieszka 63 800 osób. Do Zamościa turystów przyciąga głównie renesansowa architektura, o której rozpisują się wszystkie podręczniki do historii sztuki, a także liczne zabytki.
Miasto zbudowane jest według planu wielobloku i otoczono murami obronnymi. Centrum miasta to tzw. Rynek Wielki. Inne budowle architektoniczne współtworzą z nim kształt przypominający ciało człowieka – motyw bardzo popularny w renesansie. Zamość to miasto ciekawe również pod względem etnicznym. Żyją tutaj Ormianie, Żydzi, Grecy i oczywiście Polacy. Dzięki temu stykają się tutaj różne kultury i łączy Wschód z Zachodem.