Ciekawostki o Zamościu
Zamość to piękne miejsce wraz z całym otaczającym go regionem. Jest to też miasto z ciekawą historią i bogatą tradycją. Zamość kryje w sobie też kilka ciekawostek, o których nie wszyscy wiedzą, w tym nawet mieszkańcy. Poniżej znajdziecie niektóre z nich.
Miasto powstało jako własność rodu Zamoyskich. Od tego czasu Zamoyscy rządzą miastem, także do dziś. Prezydentem Zamościa jest Maciej Zamoyski.
Ciekawostką jest hejnał, który wybrzmiewa codziennie z zamojskiego Ratusza. Jest on grany na trzy strony świata, a nie na cztery. Niektórzy twierdzą, że brak czwartej (zachodniej) strony wypływa z faktu, że Zamoyski nie lubił Krakowa. Jednak najbardziej prawdopodobna wersja jest taka, że Zamość posiada trzy bramy, które powstały w tamtych czasach. Brak w nich bramy zachodniej właśnie
Niewiele osób wie, że w Zamościu znajduje się najstarsza apteka w Polsce. Powstała w 1616 roku z ramienia lekarza Szymona Piechowicza. Apteka działa po dziś dzień.
W Zamościu krąży legenda o powstaniu szwedzkiego stołu. Autorem jej jest Henryk Szkutnik z Muzeum Zamojskiego. Legenda mówi o sytuacji, która miała miejsce podczas najazdy szwedzkiego. Król szwedzki chciał wówczas zwabić podstępem Zamoyskiego wpraszając się na śniadanie pożegnalne. Władyka nie chciał go wpuścić do środka, ale postanowił poczęstować go śniadaniem. Kazał wynieść suto zastawione jedzeniem stoły przed mury, ale zakazał postawienia krzeseł.
Zamość ma także swoją legendę o niesprawiedliwie posądzonej o czary czarownicy Katarzynie, która krąży po mieście z uciętą głową. Amatorska Grupa Teatralna Zamość co roku odgrywa spektakl na cześć jej śmierci.