Zamość – atrakcje i zabytki miasta

Zamość – atrakcje i zabytki miasta

Zamość w swoje ofercie turystycznej jest niezwykle atrakcyjny. Jest miastem z pogranicza kultur i to czuć w architekturze i zabytkach. Co warto zobaczyć w Zamościu?

Stare Miasto

Rynek Wielki w Zamościu to jeden z najbardziej charakterystycznych rynków w Polsce. Niewiele osób wie, że jego wymiary to dokładnie 100 na 100 metrów. Na środku rynku stoi Ratusz z wieżą o wysokości 52 metrów. Jednak tym, co najbardziej zwraca uwagę są kamienice ormiańskie, wybudowane w stylu manierystyczno-barokowym. W poprzednim artykule pisaliśmy o architekturze Starego Miasta zbudowanej na kształt ciała człowieka. Oprócz tego znajdują się tam: kościoły, mykwy, synagogi i dawne jatki żydowskie.

Ogród Zoologiczny w Zamościu

Ogród Zoologiczny w Zamościu to jedyne tego typu miejsce w całym województwie lubelskim, dlatego warto je odwiedzić. Zwłaszcza, że istnieje od 1918 roku i mieszka w nim ponad 300 gatunków zwierząt.

Szlaki turystyczne i rowerowe

Zamość słynie także z licznych szlaków i tras rowerowych, które biegną ulicami miasta i w jego okolicach. Jednym z najbardziej znanych jest Szlak Renesansu Lubelskiego. Oprócz tego liczne trasy rowerowe, na których można podziwiać przepiękną przyrodę Zamojszczyzny i Roztocza. O szlakach turystycznych Roztocza piszemy tutaj.

Legenda stołu szwedzkiego

W Zamościu znajdą się również atrakcje dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę np. historyczną. Istnieje możliwość zwiedzania podziemnego z przewodnikiem. Jedną z ciekawszych i bardziej znanych atrakcji edukacyjnych jest też inscenizacja Legendy Szwedzkiego Stołu. Przedstawienie odbywa się w sezonie wakacyjnym w bastionie przy ulicy Męczenników Rotundy. Podczas takiego zwiedzania można poznać wiele legend miejskich, które prezentowane są w bardzo interesujący sposób.