Muzeum Zamojskie w Zamościu
Jeśli wybieracie się do Zamościa, z pewnością warto odwiedzić Muzeum Zamojskie, które mieści się w zespole przepięknych kamienic na rynku. Z muzeum związana też jest długa i ciekawa historia.
Muzeum Zamojskie powstało w 1926 roku. Siedziba muzeum mieści się w zespole kamienic mieszczańskich na Rynku Głównym. Właścicielami tych kamienic byli niegdyś Ormianie. To nic zaskakującego, bowiem ludność ta zaczęła przesiedlać się na tereny zamojskie już od 1585 roku na mocy prawa ustanowionego przez Jana Zamoyskiego. Kamienice, w których mieści się muzeum powstały w XVII wieku.
Początki Muzeum Zamojskiego
Na początku XX wieku z ramienia miejscowych intelektualistów powstał pomysł założenia muzeum. Głównym inicjatorem był lekarz ze Szczebrzeszyna – Zygmunt Klukowski. Tak też powstało Muzeum Ziemi Zamojskiego – dokładnie 17 września 1926 roku. Można tam było wówczas znaleźć zabytki architektoniczne, geologiczne, z dziedziny numizmatyki czy wyroby sztuki ludowej. Od tego czasu do końca II wojny światowej muzeum zmieniało siedzibę i zakres działania kilkakrotnie. Tuż po wojnie muzeum przekształciło się w Miejskie Muzeum Ziemi Zamojskiego, gromadząc uratowane w czasie wojny zbiory.
Wraz z utworzeniem województwa zamojskiego Muzeum Ziemi Zamojskiej otrzymało status muzeum okręgowego. W latach 80. odrestaurowano całe stare miasto, w tym także siedzibę muzeum. Sukcesywnie również zwiększały się zasoby muzealne.
Muzeum Zamojskie dzisiaj
Muzeum Zamojskie cieszy się obecnie dużą renomą i rozpoznawalnością, zarówno w kraju, jak i za granicą. Oprócz zgromadzonych przedmiotów, muzeum opracowuje zbiory, organizuje wystawy, zajmuje się edukacją, a także prowadzi badania i publikuje prace naukowe.
Najbardziej znanym eksponatem Muzeum Zamojskiego w Zamościu jest zbiór militariów i makiet, które można zobaczyć w oddziale muzeum – w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”.