Upamiętnienie rocznicy Powstania Warszawskiego w Zamościu

Upamiętnienie rocznicy Powstania Warszawskiego w Zamościu

Emocjonujące ceremonie odbędą się 1 sierpnia w Zamościu, kiedy syreny zaczynają płakać o godzinie 17. To symboliczne wydarzenie ma na celu uczczenie rocznicy Powstania Warszawskiego. Dźwięk alarmowy, który rozlega się przez całe miasto, potrwa jedną minutę. Wielu innych miast naszego regionu również przypomina sobie o Powstaniu Warszawskim. Podczas ceremonii mają miejsce hołdy dla bohaterów Powstania Warszawskiego, takich jak Leon Zdzisław Stroiński, odważny poeta i powstaniec związany z regionem Zamość.

Stroiński był określany przez Mirona Białoszewskiego jako „Mickiewicz spalonego pokolenia”. Jego pamięć jest uhonorowana tablicą pamiątkową znajdującą się w domu przy ulicy Kościuszki 8 w Zamościu, gdzie mieszkał w latach 1926-1939. Stroiński jest także często wymieniany w poezji wojennej Tadeusza Gajcego. Jeden z jego wierszy, „Przyjacielowi w drodze”, brzmi jak epitafium dla nieodżałowanych poetów-powstańców.

16 sierpnia 1944 r., żałosny dzień zapisany w historii Powstania Warszawskiego, kiedy to Niemcy przystąpili do bombardowania Starego Miasta pociskami kalibru 60 cm. Również ciężkie moździerze i miotacze min sprawiły, że wiele domów zostało kompletnie zniszczonych. Powstańcy warszawscy tego dnia mieli też do czynienia z intensywnymi atakami ze strony nieprzyjaciela na ulicy Zakroczymskiej oraz na barykadach w pobliżu Placu Zamkowego. Wśród tych, którzy oddali swoje życie tego dnia, byli dwaj przyjaciele-poeci: Leon Zdzisław Stroiński i Tadeusz Gajcy.