Zamość wprowadza ekologiczne autobusy do miejskiej komunikacji

Zamość wprowadza ekologiczne autobusy do miejskiej komunikacji

Zamość, miasto na wschodzie Polski, zasiliło swoją flotę o 14 nowych, w pełni elektrycznych autobusów. Jak podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, jest to pionierski krok w tej części kraju. Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w piątek (06.10), ujawniła również, że inwestycja w ekologiczny transport miejski została wsparta kwotą ponad 29 mln zł, pochodzącą z dotacji NFOŚiGW.

Minister Moskwa podczas prezentacji nowych pojazdów, które w najbliższym czasie wyjadą na ulice Zamościa, zwróciła uwagę na ich korzyści dla środowiska naturalnego. Autobusy te są zeroemisyjne, co oznacza brak szkodliwych dla otoczenia spalin. „Zamość i cały jego region potrzebują takich ekologicznych rozwiązań. Wszyscy pragniemy oddychać czystym powietrzem”, stwierdziła Moskwa. Dodała, że jakość powietrza w mieście stale się poprawia, ale jej zdaniem przed nami jeszcze dalsze postępy. Szefowa MKiŚ wyraziła przekonanie, że wprowadzenie ekologicznych autobusów będzie miało bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców.

Minister zwróciła też uwagę na fakt, że Zamość jest pierwszym miastem we wschodniej Polsce posiadającym tak liczną flotę autobusów elektrycznych. W innych miejscach często mamy do czynienia z pojedynczymi próbami wprowadzenia ekologicznego transportu – jak jedna pokazowa linia autobusowa. Tymczasem Zamość zdecydował się na zasadniczą zmianę w podejściu do miejskiej komunikacji. Anna Moskwa zachęcała również inne miasta do składania wniosków o środki na podobne inwestycje.