Szlaki turystyczne Roztocza

Szlaki turystyczne Roztocza

Roztocze to region pełen malowniczych szlaków turystycznych. Poniżej przedstawiamy kilka (naszym zdaniem) najciekawszych długodystansowych, pieszych szlaków.

Szlak Centralny

Szlak Centralny oznakowany jest kolorem niebieskim i należy do szlaków długodystansowych. Długość trasy wynosi 195 km, więc jest ona przeznaczona na kilkudniowy wypad. Droga biegnie przez całe Roztocze – te po polskiej stronie. Najważniejszym punktem jest oczywiście Roztoczański Park Narodowy. Szlak zaczyna się na stacji kolejowej w Horyńcu, a kończy w Szatarkach – również na stacji kolejowej. Po drodze mijamy m.in.: wąwóz Piekiełko; Wapielnię – najwyższe wzniesienie Roztocza Środkowego; Długi Goraj – najwyższe wzniesienie Roztocza Południowego; pomnik przyrody jakim jest góra Kamień; grodzisko z punktem widokowym w Sąsiadce.

Szlak Krawędziowy

Szlak Krawędziowy oznaczony jest kolorem czerwonym, a jego długość wynosi 55,5 km. Nazwa szlaku związana jest z jego trasą – przebiega on na krawędzi pomiędzy Roztoczem Środkowym, a Równiną Biłgorajską. Atrakcyjność tego szlaku to zasługa niesamowitych widoków podczas przechadzki. Trasa zaczyna się na stacji kolejowej w Zwierzyńcu. Następnie prowadzi przez Górecko Stare, gdzie widok leśnej osady zapiera dech w piersiach. Z kolei trochę dalej, w Górecku Kościelnym znajduje się aleja starych dębów z kapliczką na wodzie. Na Szlaku Krawędziowym znajduje się też liczne rezerwaty krajobrazowe z małymi wodospadami. Trasa kończy się na stacji kolejowej w miejscowości Susiec.

Szlak Ziemi Józefowskiej

Szlak Ziemi Józefowskiej to szlak zielony. Jego długość to 51 km, a to co w nim najciekawsze, to jego trasa przedzierająca się dwukrotnie przez Puszczę Solską. Szlak zaczyna się w Józefowie i prowadzi przez las Fryszarka, Osuchy, rezerwat Czerwone Pole – gdzie wzdłuż wodospadów znajduje się urokliwa, niebieska ścieżka przyrodnicza. Następni szlak przecina miejscowość Nowiny i kończy się w Długim Kącie. Oprócz niewątpliwych walorów przyrodniczych (bujny kompleks leśny), szlak Ziemi Józefowskiej jest także szlakiem historycznym. Na trasie znajdują się miejsca związane z II wojną światową.

Szlak Wolnościowy

Szlak Wolnościowy oznaczony kolorem czerwonym, to szlak, którego trasa znajduje się na terenie Roztocza Południowego, zwanego też Wschodnim. Droga jest podobnej długości, co powyższe trasy, bowiem jej długość wynosi 49 km. Jest to najważniejszy szlak tej części Roztocza. Jego początek znajduje się w Tomaszowie Lubelskim, a kończy w Lubyczy Królewskiej. Na trasie mijamy uroczysko Siedliska, a także wzniesienie Krągły Goraj – które jest drugim co do wysokości wzniesieniem Roztocza. To z niego można dojrzeć bunkier z tzw. linii Mołotowa.