Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to strzelista budowla, która już z daleka przykuwa wzrok wszystkich turystów. Z renesansową sylwetką zanurzoną w eleganckiej bieli i ozdobiony zielonymi wieżami Zamek Książąt Pomorskich jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Szczecina; podobnie jak zbudowana z czerwonej cegły Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to dawna siedziba książąt z dynastii Gryfitów, którzy sprawowali rządy w Księstwie Pomorskim.

Atrakcje Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek składa się aż z pięciu skrzydeł i dwóch dziedzińców. Obecnie jest to miejsce, w którym odbywają się różne wydarzenia kulturalne, głównie przedstawienia teatralne, koncerty i wystawy. Aczkolwiek zamkowi nie są też obce konferencje popularyzujące zarówno dziedziny nauki, jak i historię Pomorza Zachodniego.

W największym skrzydle zamku znajduje się opera. Natomiast Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej umieszczono w skrzydle dawnej mennicy. Jest tutaj również taras widokowy, który piętrzy się na dachu skrzydła północnego. Rozpościerają się stamtąd naprawdę wspaniałe widoki.

A na koniec możemy zejść do podziemi, gdzie znajduje się krypta z sarkofagami sześciu książąt.

W zamku jest także sala koncertowa z polichromatycznym sufitem utrzymanym w stylu renesansowym. Umieszczono ją w Sali Księcia Bogusława X – dawnej kaplicy książęcej. Z kolei bardziej nietypową atrakcją turystyczną Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie jest XVII-wieczny zegar astronomiczny.

I nie zapomnijmy też zahaczyć o Celę Czarownic i salę poświęconą Eilhardowi Lubinusowi.

O innych atrakcjach Szczecina przeczytasz też na https://szczecininfo.pl