Przypomnienie o brutalnej historii Zamojszczyzny: 81 rocznica niemieckich wysiedleń

Przypomnienie o brutalnej historii Zamojszczyzny: 81 rocznica niemieckich wysiedleń

Mieszkańcy regionu Zamojszczyzna, są zobowiązani do pamiętania i upamiętniania swojej gorzkiej przeszłości. W planach mają obchody 81 rocznicy krwawych wysiedleń, które były dziełem niemieckich sił okupacyjnych. Te uroczystości mają miejsce w najbliższy poniedziałek, który przypada na 27 listopada, a skupione będą w centralnym punkcie regionu – Zamościu.

W niewielkiej miejscowości Skierbieszów, która również doświadczyła tych tragicznych wydarzeń, ceremonia upamiętniająca ofiary wysiedleń została zaplanowana dzień wcześniej – na niedzielę 26 listopada.

Noc z 27 na 28 listopada 1942 roku jest datą, której nie można pomijać mówiąc o historii Zamojszczyzny. To właśnie wtedy rozpoczęła się bestialska akcja wysiedleńcza przeprowadzana przez Niemców. Pierwszym miejscem, które stało się celem ataku był Skierbieszów. Następnie fala terroru dotarła do innych miejscowości: Sady, Lipina Nowa, Suchodębie oraz Zawoda.

Sam Skierbieszów poniósł ogromne straty. Liczba osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów wyniosła 4067, wśród których było aż 1154 dzieci.