Nowe elektryczne autobusy MAN już w Zamościu: Przełom w miejskim transporcie

Nowe elektryczne autobusy MAN już w Zamościu: Przełom w miejskim transporcie

Podczas letnich testów, wypadły one pozytywnie i obecnie 14 świeżo zakupionych autobusów elektrycznych produkcji MAN trafiło do Zamościa. Autobusy te zostały nabyte przez Miejski Zakład Komunikacji, który mógł sobie na to pozwolić dzięki znacznej dotacji. Są one gotowe do wyjazdu na miejskie ulice, a według prognoz, do początku stycznia wszystkie powinny być już w pełni operacyjne.

Temat zakupu tych pojazdów był gorąco omawiany w Zamościu od dłuższego czasu. Rozmowy zaczęły się, gdy miejska firma złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Dyskusje nabrały tempa, kiedy dotacja została przyznana i jeszcze bardziej intensyfikowały się rok temu, kiedy podpisano umowę na dostawę tych pojazdów z firmą „MAN Truck & Bus Polska”.

Zakres ukończonego projektu, którego wartość przekroczyła 48 mln zł, obejmował nie tylko zakup czterech przegubowych autobusów o długości 18 metrów i dziesięciu 12-metrowych pojazdów, ale również budowę stacji ładowania zasilanej energią z paneli fotowoltaicznych oraz szkolenie kierowców i mechaników. MZK zdobyło na ten cel ponad 73-procentowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w magistracie omówiono realizację tego ambitnego projektu. Nowe autobusy zostały zaprezentowane na Rynku Wielkim, a po prezentacji zaproszeni goście mieli okazję skorzystać z przejażdżki jednym z nich.