15 Obywateli Turkmenistanu oskarżonych o organizację nielegalnej migracji szlakiem białoruskim

15 Obywateli Turkmenistanu oskarżonych o organizację nielegalnej migracji szlakiem białoruskim

Do Sądu Okręgowego w Białymstoku trafił akt oskarżenia przeciwko piętnastu obywatelom Turkmenistanu. Zarzuca się im, że byli zaangażowani w działania związane z nielegalnym transferem migrantów poprzez tzw. szlak białoruski. W różnym, jednak powiązanym przypadku, dwaj obywatele Ukrainy zostali zatrzymani pod zarzutem udzielenia wsparcia w nielegalnym przekraczaniu granicy między Polską a Niemcami.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu, prokurator Rafał Kawalec, poinformował o przekazaniu aktu oskarżenia do sądu w poniedziałek. Było to zakończenie śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Sławatyczach, które odbywało się pod nadzorem prokuratury zamojskiej.

Wyniki śledztwa wykazały, że domniemana grupa przestępcza działała od stycznia do października 2023 roku. Według informacji podanych przez prokuraturę, piętnastu obywateli Turkmenistanu było odpowiedzialnych za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej dla obcokrajowców, w szczególności z Afryki i Azji.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej wyjaśnił, że grupa ta głównie odbierała nielegalnych migrantów po stronie polskiej i transportowała ich do Niemiec samochodami. Za te usługi otrzymywali różne sumy pieniędzy, zwykle w przedziale od 200 do 300 dolarów za jedną osobę.

Większość osób oskarżonych przyznała się do zarzucanych im działaniach. Dziewięć z nich skierowało wnioski o dobrowolne poddanie się karze.