Przetarg na opracowanie projektów dla dwóch linii kolejowych w województwie lubelskim

Przetarg na opracowanie projektów dla dwóch linii kolejowych w województwie lubelskim

Rozpoczęliśmy proces przetargowy, aby zlecić sporządzenie dokumentacji technicznej dla dwóch szlaków kolejowych o numerach 69 i 72, łączących Rejowiec, Zawadę i Zamość. W ramach tej umowy jest również przewidziane stworzenie koncepcji budowy tzw. łącznicy, która umożliwi objazd stacji w Zawadzie. Całość inwestycji wpisuje się w program Kolej Plus i przyczyni się do skrócenia czasu podróży między Zamościem a Lublinem o około 20 minut.

Planujemy wybudować nowy fragment trasy kolejowej w Zawadzie, który połączy linię nr 69 (Rejowiec – Zawada) oraz nr 72 (Zawada – Zamość). Inwestycja ta obejmie nie tylko dobudowę torów, ale także modernizację i elektryfikację istniejących tras. Dzięki tym zmianom czas podróży z Zamościa do Lublina skróci się o mniej więcej 20 minut. Przewidujemy również remont 8 przystanków: Krasnystaw Fabryczny, Krasnystaw Miasto, Wólka Orłowska, Izbica, Tarzymiechy, Krzak, Złojec i Zamość. Dodatkowo, powstaną dwa nowe przystanki: Bzite i Zawada Wschodnia. Wszystkie będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

Program Kolej Plus na terenie województwa lubelskiego obejmuje oprócz tego pięć innych projektów. Pierwszy z nich dotyczy modernizacji i elektryfikacji linii kolejowych nr 69 i 72 na odcinku od Rejowca do Zamościa Szopinka, wraz z odbudową i elektryfikacją łącznicy omijającej stację Zawada. Kolejne projekty to utworzenie nowego połączenia Lublin – Łęczna/KWK Bogdanka, rewitalizacja linii Chełm – Włodawa i poprawa dostępności transportu kolejowego w miejscowości Włodawa, elektryfikacja trasy kolejowej nr 30 Łuków – Lublin oraz budowa linii Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj z poprawą dostępności transportu kolejowego w miejscowości Kraśnik.