Uroczystości 82. rocznicy najazdu sowieckiego na Polskę

Uroczystości 82. rocznicy najazdu sowieckiego na Polskę

17 września odbędą się uroczystości rocznicowe w Zamościu związane z najazdem wojsk radzieckich na Polskę, które miały miejsce podczas drugiej wojny światowej. Mieszkańcy Zamościa będą mogli wziąć udział we Mszy św., po której nastąpi manifestacja patriotyczna i złożenie wieńców kwiatowych upamiętniających ten okrutny okres.

W piątek odbędzie się nabożeństwo w Katedrze Zamojskiej w intencji ofiar poległych z rąk sił bolszewickich, które zaatakowały Polskę 17 września 1939 roku. Najazd wojsk radzieckich nastąpił w ramach paktu Ribbentrop-Mołotow, który został zawarty 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie. W tym dniu wojska III Rzeszy połączyły swoje siły z Armią Czerwoną, wspólnie najeżdżając Polskę od wschodniej i zachodniej granicy.

Msza św. upamiętniająca to wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 w Katedrze Zamojskiej. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy udadzą się na Rotundę, gdzie odbędzie się ceremoniał wojskowy, podczas którego pod płytą pomnikową upamiętniającą ten tragiczny okres zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Na ceremonii nastąpi też odczytanie apelu pamięci, a prezydent miasta wygłosi przemówienie.

W uroczystości wezmą udział m.in. 25. Zamojski Batalion Lekkiej Piechoty im. mjr. Stanisława Prusa ps. „Adam”, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, a także parafianie Parafii Katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego i mieszkańcy Zamościa.