Roztocze wczesną jesienią

Roztocze wczesną jesienią

Wczesna jesień to przepiękna pora na wakacje w Polsce. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić w tym czasie jest Zamojszczyzna i cudowna kraina geograficzna, jaką jest Roztocze.

Roztocze – od Kraśnika do Lwowa

Roztocze to wał wzniesień o szerokości 12-32 km i 180 km długości. Rozpościera się z północnego zachodu od Kraśnika, przez Szczebrzeszyn, na południe od Zamościa, przez Zwierzyniec, Krasnobród, Tomasz, po południowy wschód do Lwowa. Roztocze to pas rozdzielający wyżyny od kotlin – Wyżynę Lubelską i Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Naddniestrzańskiej. Ze względu na niesamowite walory geograficzno-przyrodnicze na Roztoczu utworzono Roztoczański Park Narodowy, a także liczne rezerwaty i parki krajobrazowe.

Czym wyróżnia się Roztocze?

Roztocze to kraina, która jest bardzo mocno nasłoneczniona, a gleba wyjątkowo żyzna. Do tego ogrom dziewiczych lasów i mamy miejsce idealne do życia wśród natury lub choćby na wakacje w ciszy, dziczy i spokoju.

Nie znajdziemy tutaj zamków czy okazałych, średniowiecznych kościołów. Są natomiast urokliwe, drewniane kościółki i pałace. Wspomniane żyzne gleby to także możliwość rozwoju agroturystyki w tym regionie.

Roztocze – co tu znajdziesz?

Ta przepiękna kraina rozpościera niesamowicie malownicze wzgórza, doliny i rzeki. Na tych terenach spotkać można jeszcze wsie, w których czas trochę się zatrzymał. Tu nadal mieszkają ludzie, których życie toczy się wokół upraw roli i w zgodzie z porami roku.

Roztocze jest niepowtarzalnym miejscem, cudowną wizytówką Wschodu Polski. Podzielone jest na trzy zasadnicze części:

  • Zachodnie – do okolic Małopolskiego Przełomu Wisły
  • Środkowe – to w tej części znajduje się Roztoczański Park Narodowy
  • Wschodnie – ciągnące się aż do Podkarpacia, najbardziej dzikie rejony

Najwyższy szczy Roztocza to Wysoki Zamek i mierzy 410 m.n.p.m.

Zwiedzanie Roztocza można zacząć od przyjazdu do Zwierzyńca. W tym mieście położonym nad Wieprzem, tuż przy Roztoczańskim Parku Narodowym można cieszyć się spacerem czy przejażdżką rowerową wśród różnobarwnych liści. Kolejną atrakcją Zwierzyńca jest kościół na wodzie – Kościół św. Jana Nepomucena. Następnie można udać się na szlaki turystyczne, których tutaj nie brakuje i o których piszemy w innym artykule.