Podsumowanie sezonu turystycznego w Zamościu
Skutki pandemii odczuwa branża turystyczna na całym świecie. Również na terenie Zamojszczyzny odnotowano mniej turystów niż w ubiegłym roku. Podsumowanie podało Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.
W okresie największych obostrzeń, czyli od kwietnia do czerwca turystów odwiedzających Zamość praktycznie nie było. Liczne muzea i atrakcje turystyczne odnotowały ogromne spadki. Nieco lepiej było w miesiącach wakacyjnych, czyli od lipca do września, kiedy to obostrzenia zostały zniesione. Wówczas odnotowano średni spadek frekwencji o 22,63% w porównaniu do ubiegłego roku.
Gdzie najchętniej wybierali się turyści?
Turyści odwiedzający Zamojszczyznę najchętniej odwiedzali Podziemną Trasę Oficyn Ratusza, Taras Widokowy na Nadszańcu i i Ogród Zoologiczny. Z podsumowania wynika, że najwięcej turystów przybyło do Zamościa z województw: mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Zamość odwiedzili też turyści z zagranicy: z Niemiec, Francji, Czech, Anglii i Hiszpanii.
Turystyka w czasach pandemii
Rok 2020 i rozwój koronawirusa przyniósł ogromne straty ekonomiczne. Turystyka jest gałęzią gospodarki, która te straty odczuwa wyjątkowo dotkliwie. Światowa Organizacja Turystyczna mówi o spadku liczby podróżujących o 60-80% z powodu pandemii. W związku z tym podejmowane są inicjatywy, których celem jest uratowanie branży turystycznej. Polska Organizacja Turystyczna wystartowała z akcją „Zmień termin, nie odwołuj”. Ma ona na celu przekonaniu turystów do zmiany terminu swoich wyjazdów, a nie ich całkowitemu odwoływaniu.
Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej zainicjowało podobną akcję w wymiarze lokalnym. Akcja „Wybierz voucher – Twoja podróż zaczeka” polega na możliwości zakupu vouchera na np. noclegi i wykorzystanie go po zakończeniu pandemii koronawirusa. Udział w akcji biorą właściciele hotelów, pensjonatów czy pokoi gościnnych. Oferty zakupu voucherów można było znaleźć między innymi na stronach internetowych: Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej i Polskiej Organizacji Turystycznej, ale także na portalach społecznościowych miasta Zamość.