Chciał sprzedać felgi w Internecie. Padł ofiarą oszustwa

Chciał sprzedać felgi w Internecie. Padł ofiarą oszustwa

W Internecie oszustów nie brakuje, o czym przekonał się ostatnio jeden z mieszkańców powiatu zamojskiego. Mężczyzna miał zamiar sprzedać felgi samochodowe, wystawiając ogłoszenie na jednym z portali aukcyjnych. W pewnym momencie odezwał się do niego potencjalny nabywca, który zamiast zakupić felgi, okradł sprzedawcę na 1 900 złotych.

34-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego zgłosił sprawę na policję i opowiedział całą historię. Zaczęło się od tego, że chciał sprzedać felgi samochodowe. Z tego względu postanowił skorzystać z Internetu i zamieścił ogłoszenie na jednym z portali aukcyjnych.

Oszust wysłał sprzedawcy link potwierdzenia kupna

Po jakimś czasie skontaktowała się z nim osoba, która twierdziła, że jest zainteresowana kupnem felg. Potencjalny kupiec wysłał sprzedawcy link, prosząc, aby ten na niego kliknął i tym samym potwierdził sprzedaż. Sprzedawca kliknął link i wszedł na stronkę, gdzie pojawił się komunikat, aby wybrał swój bank, a następnie wpisał login i hasło do swojej bankowości elektronicznej.

34-latek, niczego się nie spodziewając, zalogował się na swój profil bankowy z nadzieją, że zaraz pojawią się środki za sprzedaż felg. Chwilę wcześniej otrzymał jeszcze informację o zweryfikowaniu swojego konta. W związku z tym sprzedawca otrzymał na swój telefon SMS-a z kodem weryfikacyjnym, który wpisał w odpowiednie okienko na stronce pod linkiem wysłanym przez oszusta.

Jakiś czas później otrzymał z banku drugą wiadomość tekstową, która powiadomiła go o złożeniu wniosku kredytowego. Wzbudziło to podejrzenia w mężczyźnie, więc postanowił zadzwonić na infolinię banku i wyjaśnić sytuację. Konsultant poinformował 34-latka, że z jego profilu został wysłany wniosek o kredyt, a z jego konta zniknęły wszystkie środki – w sumie 1 900 złotych. Pieniądze zostały wypłacone blikiem.

Zablokował aktywację kredytu, aby nie stracić jeszcze więcej pieniędzy

Jak podała rzeczniczka prasowa z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, Dorota Krukowska Bubiło, 34-latek zdążył jeszcze zablokować aktywację kredytu. Jednak w przypadku pieniędzy, które miał na swoim koncie, są już nikłe szanse, że będzie mógł je odzyskać.

Pani rzecznik dodała też, że podczas zakupów online należy zachować ostrożność, ponieważ oszuści wyłudzający dane i pobierający kredyty nigdy nie śpią. Z tego względu nigdy nie należy podawać nikomu swojego loginu, hasła, ani danych osobowych. Warto też unikać niesprawdzonych aplikacji, które czasami mogą prowadzić do fałszywych stron internetowych, gdzie można pozbyć się swoich oszczędności.