Bezpieczny wyjazd zimowy 2023 – o czym musisz pamiętać?
Co prawda ferie zimowe w województwie lubelskim przypadały już w tym roku między 16 a 29 stycznia, ale to nie oznacza, że zimowe szaleństwo już się skończyło. Czy oprócz zaplanowania atrakcji dla swojego dziecka pamiętaliście o tym, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo? Dobre ubezpieczenie to podstawa każdego udanego wyjazdu!
Ubezpieczenie na ferie zimowe dla dziecka to obowiązek każdego rozsądnego rodzica, który posyła swoją pociechę na zimowy obóz lub zabiera ją na rodzinny wyjazd w góry. Dlaczego jest takie ważne? Co gwarantuje ochrona, kiedy może się przydać i ile kosztuje? Sprawdźmy!
Ubezpieczenie dla młodych narciarzy – co powinno zawierać?
Nieważne, czy wyjeżdżacie całą rodziną na zimowy urlop, czy może posyłasz swoje dziecko na kolonie. Zarówno wtedy, gdy masz swoją pociechę pod ręką, jak i wówczas, gdy spędza ona ferie w gronie rówieśników, bezpieczeństwo najmłodszych zawsze stanowi priorytet. Jak najlepiej o nie zadbać?
Rozwiązaniem jest polisa turystyczna na zimowy wyjazd, która zapewni Twojemu dziecku kompleksowe wsparcie w razie każdego rodzaju wypadku, nie tylko na stoku. Wiadomo przecież, że czasem wystarczy chwila nieuwagi lub odrobina pecha i nieszczęście gwarantowane. Zwłaszcza w przypadku dzieci, których energia równa się świetnej, ale nie zawsze ostrożnej zabawie.
Jak w takim razie wybrać najlepszą ochronę ubezpieczeniową na ferie dla dziecka? Sprawdźmy, na jakie elementy polisy trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
-
- Ubezpieczenie kosztów leczenia – to z niego zostaną pokryte wszystkie wydatki na leczenie, dlatego bardzo ważne, żeby gwarantowało jak najwyższą sumę ubezpieczenia. Pamiętaj, że w przypadku niewystarczającej kwoty ubezpieczenia będziesz musiał samodzielnie pokryć różnicę.
- Ubezpieczenie akcji ratowniczej – wypadki w górach mogą mieć poważne konsekwencje także w tym sensie, że będą wymagały wezwania wyspecjalizowanych ratowników. Ich pomoc za granicą jest bardzo kosztowna i może wynieść nawet kilkanaście tysięcy euro, dlatego w tym przypadku również warto zadbać o ochronę z wysoką sumą ubezpieczenia.
- Ubezpieczenie NNW – otrzymane z niego odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku można przeznaczyć m.in. na koszty rehabilitacji czy pełnego powrotu dziecka do zdrowia.
- Ubezpieczenie OC sportowe – ważne, aby dziecko miało ochronę w każdej sytuacji, a więc także wtedy, gdy samo spowoduje wypadek (np. wpadając na innego narciarza na stoku) lub inną szkodę. OC sportowe gwarantuje pokrycie szkód materialnych i osobowych poszkodowanego właśnie w takiej sytuacji.
- Ubezpieczenie bagażu – może się przydać zwłaszcza w przypadku posiadania przez dziecko drogiego sprzętu elektronicznego lub sportowego (może być potrzebne rozszerzenie polisy), który ubezpieczyciel ochroni na wypadek uszkodzenia, zgubienia, zniszczenia lub kradzieży.
Ubezpieczenie szkolne na wyjazd dziecka – dlaczego nie wystarczy?
Zastanawiasz się, czy NNW szkolne, które kupowałeś swojemu dziecku na początku roku szkolnego, chroni go także w okresie ferii? Odpowiedź brzmi – tak, najczęściej tego rodzaju polisy działają także w okresie wolnym od nauki, ale uwaga! To wcale nie oznacza, że dzięki niemu nie musisz już pamiętać o dodatkowej polisie na wyjazd!
– Należy pamiętać, że ubezpieczenie NNW szkolne to ubezpieczenie grupowe i zakres jego ochrony jest niewielki. Zapewnia ono wyłącznie wypłatę odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku dziecka. Kwota ta jest zwykle niska i trudno, żeby wystarczyła na wszystkie niezbędne wypadki, szczególnie na pokrycie kosztów leczenia czy akcji ratunkowej za granicą – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.
Fakty są więc takie, że o ile ubezpieczenie szkolne może być dobrym dopełnieniem prywatnej polisy turystycznej, nigdy nie powinno jej zastępować. Podobnie rzecz ma się z kartą EKUZ, która podczas zagranicznego wyjazdu zapewnia tylko podstawową opiekę publicznej służby zdrowia. Nie chcąc samemu ponosić wysokich kosztów leczenia, lepiej zainwestować w prywatne ubezpieczenie.
Polisa zimowa dla dziecka – gdzie ją kupić i ile kosztuje?
Opłaca się to tym bardziej, że koszty ubezpieczenia narciarskiego dla dziecka są niewielkie i wynoszą najwyżej kilkadziesiąt złotych za tydzień ochrony. Ile dokładnie, możesz sprawdzić na https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/, wypełniając dostępny tam prosty formularz.
- Po pierwsze, wybierz kraj, do którego wyjeżdża Twoje dziecko.
- Po drugie, wybierz kiedy ma się zaczynać i kończyć ochrona.
- Po trzecie, określ liczbę podróżnych i ich wiek (w przypadku dzieci wystarczy przedział 0-17 lat).
- Po czwarte, zaznacz, czy dziecko znajduje się obecnie w Polsce.
- Po piąte, określ cel podróży.
Uwaga! Pamiętaj, że jeżeli wysyłasz dziecko na obóz narciarski lub razem wybieracie się poszusować po stokach, koniecznie zaznacz w formularzu opcję “narty, snowboard”. W przeciwnym razie ochrona może nie objąć wypadków podczas uprawiania sportów zimowych.
Wszystko gotowe? Zatem wystarczy już tylko kliknąć w “Pokaż oferty” i przejrzeć przygotowaną dla Ciebie listę propozycji od różnych ubezpieczycieli. Zwróć uwagę na oferowane przez nich warunki i wybierz tę polisę, która według Ciebie najlepiej spełnia potrzeby Twoje i Twojego dziecka. Wszystko to w kilka minut i za cenę, która jest nieporównywalna z ewentualnymi kosztami i nerwami, jakich sobie w zamian zaoszczędzisz!